Здравният министър огласи основната цел на новите мерки срещу К-19, ще има ли и вечерен час
Основната идея на мерките е да спрем масовото заразяване, но не можем да спрем заразата и не можем да спрем хората да живеят, изтъкна проф. Ангелов
"От началото на епидемията насърчавахме хората да спазват мерките, но виждаме резултатите. Те са такива, защото хората неглижираха случващото се. Хората не носеха маски, гориха ги пред парламента и ето какво се случи.
Не трябва да се търсят виновни, а решението и то е свързано със спазването на мерките, дезинфекция, дистанция и най-вече уважаване на лекарите."
Така коментира епидемичната обстановка министърът на здравеопазването проф. Костадин Ангелов тази сутрин по bTV.
"Нашата здравеопазна система е успех. Ние изкарваме най-доброто от нея и това е успех. Съболезнования на близките на починалите." , категоричен е той.
"Това са възможностите ни в момента. Аз хиляди пъти съм казвал, че имаме нужда от реформа. Това, което виждате в Сливен напрмер, е това с което разполагаме към момента. Ситуацията е извънредна. Трябва да се намери най-подходящата среда за болните от коронавирус и останалите пациенти.", обяснява проф. Ангелов.
"Напоследък се разпространява мнение, че сме проспали летните месеци, но това не е вярно. От както съм влзал в длъжност, не спирам да работя. Направили сме максималното във всяка една област, но проблемът е в хората. ", казва още здравният министър.
"Аз не мога за няколко месеца да създам лекари - специалисти, медицински служители и т.н. Не е проблема организацията, не е проблема в сградите. Проблемът е, че няма медицински лица. Правим най-доброто от това, с което разполагаме. ", твърди Ангелов.
Попитан за липсата на места и за отказа от прием здравният министър каза, че се е действало по ясно разписан план. Той отрича да се е действало със забавяне и без конкретни насоки. Постоянно се е следяла заболеваемостта.
"Стъпка по стъпка решаваме. Швейцария има 8 милиона население, има 800 интензивни легла. Вчера ми попадна статия, че там вече няма болнични легла. Има ли система в света, която може да устои на такъв натиск - отговорът е не", отбеляза още проф. Ангелов.
Извънредната епидемична обстановка ще бъде удължена до края на месец януари, след това според данните, ще се пристъпи към още едно удължаване - до март.
България не спира да следи и ситуацията в другите държави, за да се ориентира и със своите мерки. С всички ресорни министри е направен анализ за ефекта от по-ограничителните мерки, преди да се пристъпи към заповедите.
Струпването на много хора в следобедните часове също е допринесло за промяната, а именно зеленият коридор вече да е само сутрин - от 8:30 до 10:30 часа", добави той.
„Благодаря на лекарите! Това, което правим, е да постигнем глътка въздух в системата на здравеопазването, за да могат и лекарите да посрещнат светлите Коледни празници, да прегърнат семействата си и да кажат „Обичам те“ на любимия човек“, заяви проф. Ангелов.
По повод заповедта, че празненствата до 15 души ще са разрешени, здравният министър обясни:
"8-и декември е позволен на местата, на които може. Контролът ще бъде сериозен. Създали сме организация, която да позволи всяко едно действие извън заповедта на министъра на здравеопазването.
Основната идея на мерките е да спрем масовото заразяване, но не можем да спрем заразата и не можем да спрем хората да живеят, или да ги направим заложници на системата вкъщи, да пускат СМС-и като в други държави, да им сложим вечерен час.Все още не сме стигнали такива числа, които да налагат такъв тип поведение.Министърът не създава заповедта сам, а се консултира със специалисти.", разяснява той.