Жесток разкол в ПП-ДБ, сами си сложили капан, ще щракне, ако стане това
Социологът от "Тренд" Евелина Славкова смята, че е има сериозни пререкания в коалицията
Очертава се сложна кампания, но стратегиите на основните играчи на терена са ясни. Най-голям разкол сякаш има в ПП-ДБ, а коалицията сякаш сама си е заложила капан, който може да щракне всеки момент.
Това заяви социологът от „Тренд“ Евелина Славкова в ефира на Нова телевизия.
По думите й е интересно, че в листата на ПП-ДБ липсват много от водещите лица на "Да, България", което говори за разкол в коалицията. Тя призна, че много от водачите на листи са непознати дори за нея.
Славкова обясни и на каква стратегия ще заложат двете ДПС-та на вота и какъв процент може да се каже, че е успех за представителите на лявото политическо пространство, в лицето на обединението около БПС.
Как ще се представят двете ДПС-та на вота?
„По отношение на ДПС виждаме две неща. Партията на Пеевски показва, че залага до голяма степен на кметове. Първите три места за Кърджали са заети от кметове. Те са обществено разпознаваеми и имат мрежа от хора, които разчитат на тях“, каза тя.
„При ДПС – Ново начало личи опитът и силният организационен елемент“, заяви Славчева.
„Другото ДПС има различен акцент. Те слагат техния лидер на първа линия на изборите. Искат да мобилизират хората по този начин. Те ще се опитат да направят друго – лицето, с което е свързано ДПС, участвайки на тези избори активно, хората да припознаят неговият образ“, каза социологът.
„Смятам, че и на двете политически партии, ще е трудно. На хората ще им е трудно да се ориентират, а партиите ще разчитат и на добър номер“, обясни тя.
Какво се случва с ПП-ДБ?
При ПП-ДБ има силна изразена мажоритарна битка. На мен ми прави впечатление, че ключови лица от ДБ всъщност не са на челни места – Иво Мирчев, Антоанета Цонева. Част от лицата дори са непознати за мен. За тях ще е сложна тази ситуация.
Вътрешно очевидно има пререкания между ПП и ДБ. Позициите, нещата, които ще имат като послания, е важно да бъдат стиковани, да има синхронизиране по време на кампанията. Не съм убедена, че загубените гласове от последните избори, са само заради сглобката.
През последните години те показват, че когато са първа или втора политическа сила, трудно се справят с управлението.
Прогноза за останалите играчи на терена
Има партии, които горе-долу запазиха профила си. Например ИТН и „Възраждане“. Няма как през три месеца да показваш нови лица.
При БСП обаче виждаме промяна след смяната на ръководството. Има в известна степен и освежаване.
Всичко над 7% за БСП и левите партии е успех. Зависи каква е кампанията. В тази ситуация кампанията ще е ключова.
ГЕРБ ще се опита да покаже през успешните си кметове да покаже чрез тях какво може партията на по-лесен език.
ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!