Журналист: Вирусът можеше да е доста по-смъртоносен
Фарид Закария измерва последствията от пандемията
Коронавирусът е четири пъти по-смъртоносен от грипа. Но какво да кажем за вирус, който е десет пъти по-смъртоносен? Или за вирус, смъртоносен като коронавируса, но два-три пъти по-заразен?. В книгата си Ten Lessons for a Post-Pandemic World (Десет урока за постпандемичния свят), журналистът от Си Ен Ен Фарид Закария измерва последствията от пандемията. От уязвимостта на планетата до концепцията за антикрехкост, пише "Труд".
Вирусът ни накара да осъзнаем крехкостта си. Живеем в свят, богат на технологии и напредък по отношение на глобализацията и информацията. И въпреки това този свят блокира заради един вирус на прилеп, някъде в Китай. За първи път започнахме да мислим за нашата крехкост като общество и планета. Надявам се впрочем, че това ще остане от тази пандемия, че ще запомним колко крехки са хората, цивилизациите и дори нашата планета.
Претърпяхме този шок, като в същевременно се възползвахме от чудесата на съвременната наука и технологии. Преди десет години щеше да отнеме цяло десетилетие, за да бъде създадена ваксина, докато днес тя бе разработена за девет месеца, благодарение на революционна технология. Икономическите последици вероятно ще бъдат много по-значителни от тези на испанския грип. Нашите общества са толкова взаимозависими, толкова свързани, икономиката ни зависи толкова много от потреблението, че икономическите последици ще се усещат години, дори десетилетия наред. МВФ и Световната банка прогнозират, че 160 млн. души ще изпаднат в бедност.
Това е почти половината от хората, излезли от бедността през ХХ век! От друга страна се надявам да разберем, че сме имали късмет. Можем да срещнем по-смъртоносен или заразен вирус. Коронавирусът е четири пъти по-смъртоносен от грипа. Но какво да кажем за вирус, който е десет пъти по-смъртоносен? Или за вирус, смъртоносен като коронавируса, но два-три пъти по-заразен?
Въпросът е в свръхразвитието: практиките ни на животновъдство например благоприятстват условията за разпространение на вируси. В страна като Китай, с поразително икономическо развитие, съжителстват няколко века - от една страна, небостъргачи, а от друга, пазари, претъпкани с живи животни от различни видове.