"Зюддойче Цайтунг" разобличи конспиративните теории на семейство Гейтс за К-19
Към фондацията на милиардерите обаче се отправят от години и сериозни критики
Да оставим настрана конспиративните теории, свързани с Бил и Мелинда Гейтс. Те могат да бъдат оборени. Към фондацията на семейство Гейтс обаче се отправят от години и сериозни критики, пише "Дойче Веле".
Мелинда и Бил Гейтс
Ето в какво я обвиняват:
В пика на пандемията от коронавирус американският милиардер и филантроп Бил Гейтс се оказа в центъра на общественото внимание. Той, съпругата му Мелинда и съвместната им фондация бяха превърнати в главни герои в какви ли не конспиративни теории: от вграждането на чипове чрез ваксини до организирано намаляване на населението по света.
Пъклен план: Бил Гейтс предизвикал пандемията, за да контролира света!
Бил и Мелинда Гейтс са инвестирали вече близо 50 милиарда долара лични средства във фондацията си, която създават в Сиатъл преди 20 години. Тя подкрепя проекти, активни в 130 страни по света, свързани с образованието, превенцията на заболявания като полиомиелит, малария и СПИН, както и с производството на климатично устойчиви зеленчуци и плодове.
Световната конспирация за К-19, Бил Гейтс и еврейския заговор
Обвиненията, отправяни към семейство Гейтс от началото на кризата от коронавирус, са "дълбоко объркващи", посочва Мелинда Гейтс. Пред германския "Зюддойче Цайтунг" тя каза неотдавна следното: "COVID-19 е достатъчно смъртоносна болест, няма нужда да влошаваме ситуацията посредством разпространяването на фалшиви новини".
Действително, конспиративните теории във връзка с коронавируса, могат да бъдат оборени, пише "Зюддойче Цайтунг". Например твърдението, че Бил Гейтс сам е разработил вируса.
За това просто няма нито едно, дори и малко, доказателство. Нелепо звучи и твърдението, че Гейтс искал да внедри микрочипове в хората, за да можел да ги контролира напълно.
В какво обвиняват фондацията на Гейтс
И докато конспирациите, появили се около избухването на пандемията, изглеждат съвсем абсурдно, към фондацията на семейство Гейтс от години биват отправяни критики, които звучат сериозно, посочва изданието.
Лондонският професор и експерт по публично здраве Дейвид Маккой обвинява фондацията на семейство Гейтс, че е твърде влиятелна, прекалено фокусирана върху бързите резултати, както и че, образно казано, се опитва да приватизира спасяването на света.
Фондацията е вторият най-голям дарител на Световната здравна организация след САЩ (бел.ред. които впрочем обявиха, че ще спрат финансирането на Световната здравна организация (СЗО). Мнозина казват, че Бил Гейтс я използва, за да увеличи собственото си богатство.
Според Дейвид Маккой, семейство Гейтс не се стараят по никакъв начин да променят световната икономическа система, която създава неравенството, отговорно за социалните и образователни проблеми, които са предмет на дейността им.
Големи концерни печелят от сътрудничество с фондацията
Сред основните критики срещу Бил и Мелинда Гейтс е и тази: че структурата, по която се инвестират средствата от тяхната фондация, прилича по-скоро на фирма, ориентирана към най-бързи и ефективни резултати. Така например даренията на фондацията не отиват само при бедни деца от Африка, но и при големи фармацевтични концерни като Merck и Pfizer, които използват средствата за научни проекти, свързани с ваксини и лекарства.
Чест аргумент на критиците е, че самите Бил и Мелинда Гейтс притежават акциите в тези компании и биха спечелили от разработването на ново успешно лекарство. Това би могло да се разглежда като конфликт на интереси.
Тръстът, който осигурява средствата на фондацията "Бил и Мелинда Гейтс", пък инвестира в компании, които далеч нямат славата на приятели на здравето. Сред тях са "Кока-кола" и "Бритиш петролиъм". Официалната позиция на фондацията е, че тя работи напълно отделено от тръста, който оперира с финансите.
Аграрната политика на фондацията също става обект на критика. Причината е работата им с големи земеделски концерни, които печелят от съвместната дейност.
"Обединението за зелена революция в Африка на Гейтс" се застъпва за по-удобни за индустрията закони. Според неправителствената мрежа "Инкота", това вреди на свободната търговия сред селските стопани и малките производители.
Все пак Бил и Мелинда Гейтс могат да разполагат и харчат парите си, както намерят за добре, казва Кристине Хакенеш от Германския институт за политиката на развитие пред "Зюддойче Цайтунг". Тя все пак посочва и някои проблеми: фондацията се концентрира върху човешкото развитие, когато става дума за здравеопазване и образование.
Други световни предизвикателства като климатичните промени, сигурността и миграцията обаче са почти извън фокуса им.