Катастрофите са също толкова опасни колкото наркотиците. Стотици българи загиват всяка година по пътищата. По този въпрос потърсихме за коментар директора на Главна дирекция "Национална полиция" главен комисар Христо Терзийски. Терзийски е преминал през специализирани курсове към Международна правоприлагаща академия – ILEA – през 2005 г. в Будапеща и през 2008 г. в Розуел, Съединените щати. Главен комисар Терзийски отговори на всички въпроси на Ивайло Крачунов.
- Главен комисар Терзийски, какво е мнението Ви за необявената война, която се води по пътищата на България?
- Знаете колко много промени се направиха в редица закони. Основен е тях е Законът за движение по пътищата.
 
Тази тема е чувствителна за обществото и трябва да е такава, защото освен ежедневните репортажи за тежки пътнотранспортни произшествия, даването на статистически данни не е основен детайл.
 
За мен е важно всеки един гражданин на страната, който е и шофьор на автомобил по нашата републиканска пътна мрежа, да приеме отговорността за това, че с действията може да застраши живота на много хора.
 
При нас от началото на годината направихме редица реорганизации, така че да бъдем максимално ефективни и да покрием максимално много участъци от републиканската пътна мрежа с контрол. Но само това не е достатъчно.
 
Имаме спад в броя на тежките ПТП, спад по отношение на ранените и намаляване на жертвите в тези катастрофи, но това по никакъв начин не може да ни успокоява.
 
- Преди около 10 дни в област Ловеч станаха 3 много тежки кървави катастрофи с множество загинали.
- Едната от тях беше близо до с. Микре, другата около Български извор, а третата в района  на Сопот. Отделно преди тези 3 катастрофи, отново на територията на Ловешка област имаше тежка катастрофа, в която загинаха 2 деца, а други две бяха сериозно ранени. Всички те бяха непълнолетни.
Те бяха взели автомобил от село Кирчево, за да отидат на дискотека в Ловеч в петък срещу събота около полунощ.
 
Без никакви странични причини автомобилът с младежите беше самокатастрофирал и паднал в едно дере.
 
Това са само част от примерите, които се случиха през последните дни.
 
За това и по време на оперативките при министъра на вътрешните работи правим всичко възможно, за да сме максимално ефективни по отношение на пътния контрол.
 
- Какви допълнителни мерки взима "Пътна полиция", за да ограничи инцидентите?
- Вкарваме много нови технически средства.
 
Първите автомобили, които бяха доставени след дълги години чакане, бяха дадени на служители на "Пътна полиция".
 
През миналата седмица се откри нов участък от Околовръстното шосе. Първото нещо, което бе направена от нашата страна, бе да поставим една камера, която да следи скоростта.
 
Знаете тези камери по колко нарушения снимат, но въпреки това българският водач явно иска правилата да важат за всички останали, но не и за него.
 
Българските шофьори си приличат с футболистите, които спазват правилата по време на мачовете в Европа и не псуват съдиите, а когато са на нашите терени се нахвърлят на реферите с псувни. По същия начин нашите шофьори спазват правилата, когато карат в Германия, Италия, Испания, Франция и Великобритания, но когато се приберат у нас част от тях са като обезумели. Само на липсата на манталитет ли се дължи тази разлика?
 

- Мога ли и аз да Ви задам един въпрос?
- Да, разбира се!

- От няколко месеца в сила са нови правила от Закона за движение по пътищата, при които ако управлявате Вие автомобил, а свидетелството ви за правоуправление е с изтекъл срок, редно ли е да продължите да шофирате?
- Не.

- Законът категоричен ли е?
- Категоричен е!

 Преди няколко подобни такива случая с обществено значими личности, имаше Ваш колега, който по същия начин беше спрян със свидетелство за управление с изтекъл срок. Неговият автомобил беше дерегистриран за определен период, а на него му бе наложено наказание.
 
След това започнаха да се правят проверки дали това е нормално, дали е законно. Дали един шофьор е правоспособен, при условие, че шофьорската му книжка е изтекла. Т.е. започва да се коментира законът. А един закон не трябва да се коментира, а да се прилага.
 
Това е моят отговор на Вашия въпрос. Ние сме такива шофьори, защото сме претенциозни по отношение поведението и мнението на всички останали, но не и на нашето лично. Някои си мислят, че са най-добрите, най-бързите и най-умните и ако може за тях правилата да не важат, а да важат за всички останали.
 
За това според мен ние сме нетолерантни и недисциплинирани, с което си вредиме на самите нас.

- Дай Боже нещата да се променят и българските шофьори да се държат като европейци на пътя.
- Надявам се!

Интервю на Ивайло КРАЧУНОВ
 


ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!