Ане Франк - Авторът на най-ярките свидетелства срещу нацистите

Може би всеки е чувал за Дневниците на Ане Франк, писани от скривалището на еврейското момиче в холандската столица Амстердам на ул. Принсграхт 263, днес музей.

Кой стои обаче зад едно от най-ярките свидетелства срещу нацистите.

Ане Франк, с пълното име Аннелиз Мари Франк, се е появила на бял свят на 12 юни 1929 г. във Франкфурт на Майн в семейството на евреите Ото и Едита Франк (по-баща Холендер). Фамилията не е спазвала строго традициите на юдаизма и малката Анна си е играла и учила със свои връстници, изповядващи християнството. Нейното детство не би се отличавало от това на други деца, ако на 30 януари 1933 г. управлението на Германия не е било поето от

Адолф Хитлер
Малко след идването на ефрейтора с мустачките на власт в Берлин са започнали преследванията срещу верите. Семейство Франк имигрира през 1934 г. съседната на Германия Холандия и се установява в столицата на западноевропейското кралство – Амстердам.

Там Анна учи в еврейски лицей и въпреки някои лишения, тя се развива като едно средностатистическо дете на тази възраст до 1940 г., когато Нидерландия е окупирана от нацистите. В Холандия са били въведени същите антисемитски закони, както и в Третия райх и е започнало масово гонение на евреи.

Ане Франк в деня, когато е навършила 12, е получила малък подарък – поетичен сборник. Книгата вдъхновява момичето да започне да пише. Заради преследванията семейство Франк се премества в сградата на Принсграхт 263. В зданието има тайно помещение, където освен Анна, Ото, Едит, и сестрата на Ане – Марго са се криели в тайно помещение. В сградата е бил офисът на фирмата на Ото Франк Opekta. Първият етаж е бил склад, а на горните етажи са живеели хората. Всичко е било толкова добре замаскирано, че дори някои от служителите в компанията на Франк не са знаели, че там се укриват хора.

Предателство
На 4 август 1944 г. в къщата са влезли нацисти и са арестували укриващите се хора. Версиите кой е предал евреите са разнообразни. Холандия след края на Втората световна война е започнало разследване на обстоятелствата около ареста на семейството. Няколко души са били обвинени в предателство. Нито един от тях обаче не е бил осъден, защото е нямало убедителни докелеството. Съществува друга версия.
 
Случайност
Частният охранител Мартин Слеехерс е патрулирал в района на къщата. Ане Франк в дневника си от 11 април 1944 г. е написала как двама мъже са се опитали да оберат офиса на фирмата. Ото Франк и негов сътрудник са уплашили нападателите. Гардът по това време е минавал покрай сградата е и видял отворената врата на сградата. Той извикал полицай и това може да е станало повод за следенето на къщата на един от каналите в Амстердам. Ние може и да не разберем как са били разкрити укриващите се, но семейството на Франк на 4 август 1944 г. е било задържано и разпратено по концлагери Анна и нейните роднини първо са били изпратени в "Аушвиц- Биркенау", в Южна Полша, а по-късно в Централна Германия, в "Берген-Белзен". Там през февруари 1945 г. Анна Франк намира смъртта си от тиф.

Ръкописите не горят
Приятелката на Ане Франк – Мип Гиз – успява да прибере книгата на арестуваната с надеждата, че при първа среща ще върне ръкописа на своя автор. Съдбата обаче е била разпоредила друго - двете приятелки така и не са се видели никога. От цялото семейство Франк е оцелял само Ото. Той получава ръкописа и Дневниците са били издадени за пръв път през 1947 г. Към днешна дата книгата е преведена на много езици и остава едно най-ярките свидетелства за престъпленията на нацистите.