Безценна информация: Всичко, което трябва да знаете за криптовалутата и биткойните
С дигиталната валута Биткойн могат да се купят редица стоки и услуги като тенис екипировка, храна за вкъщи, гуми и джанти, мебели и хранителни добавки, както и юридически услуги. Биткойн и останалите криптовалути не са притежание на нито едно правителство и нито едно не ги печата. Въпреки това най-големият пазар за криптовалута – Китай, затваря борсата за Биткойн, за да ограничи финансовите рискове за страната.
Какво е крипровалута, Биткойн и какво можем да си купим с тях?
Според създателят на Българската Биткойн асоциация – Благовест Белев, това е нова технология, която ще промени съществено финансовите борси, но банките имат време да се адаптират.
„Една нова дигитална валута, която се разпространява в интернет пространството. Няма централна власт, която я управлява, по-скоро различни програмисти добавят към протокола. Идеята е, че може да бъде нещо като независима система за разплащане, независима от държавите, независима от банковата система“, обясни още той.
Пред държавните банки стои въпросът как да подходят към пари, над които нямат власт. Те могат или да се опитат да ги включат в дейността си, или да ги забранят, докато могат.
„Цялата тази трансформация ще отнеме десетилетия. И те имат достатъчно време да се трансформират от стандартни банки в криптобанки. В момента е важно те да се запознаят с технологията“, добави Белев.
Благовест Белев обясни, че швейцарски банки вече предоставят сметки в биткойн, а в България ще заработи фонд за криптовалути, който ще улесни желащите да инвестират в тях. Аргументите, които Централната китайска банка дава е, че ĸpиптoвaлyтитe ce изпoлзвaт вce пoвeчe ĸaтo инcтpyмeнт зa пpecтъпни дeйнocти и застрашава финансовата стабилност на страната, макар все още Биткойн да е по-скоро актив, отколкото разплащателно средство.
Източник: Дарик