Борисов призна за голяма беля в света, а генсекът на ООН призова: Спрете този ад на Земята!

Генералният секретар на ООН Антонио Гутереш призова воюващите страни в гражданската война в Сирия да започнат незабавно спазването на 30-дневно примирие в цялата страна, предава Radio Free Europe.

В реч за откриването на годишната сесия на Съвета на ООН по правата на човека, Гутериш заяви, че агенциите имат готовност да окажат животоспасяваща помощ и да евакуират критично ранените от бунтовническия анклав Източна Гута, разположена в близост до столицата Дамаск.

Португалецът направи изявлението, след като на 24 февруари Съветът за сигурност на ООН прие резолюция за незабавно едномесечно примирие в Сирия, което цели доставянето на медицинска помощ и евакуирането на пострадали от зоните на конфликт. Мярката бе наложена след седмица на интензивни бомбардировки на Източна Гута, в резултат на които по данни на активисти бяха убити повече от 500 души.

„Източна Гута на може да чака! Спрете този ад на земята!“, бяха думите, с които Гутериш се обърна към присъстващите на годишната сесия на Съвета на ООН по правата на човека в Женева.

БЛИЦ припомня, че вчера и премиерът Бойко Борисов призна, че е направена „голяма беля в света“.

Междувременно Върховният комисар по правата на човека към ООН Зеид Раад ал- Хусеин заяви, че в понеделник са нанесени нови въздушните удари по Източна Гута. 

На 25 февруари Иран подчерта, че атаките срещу „терористи“ извън сирийската столица ще продължат, но Техеран и Дамаск ще уважат примирието за посочените части на страната. Турция също заяви, че примирието няма да засегне военната им офанзива в кюрдският анклав Африн в Северна Сирия. 

Междувременно френският президент Еманюел Макрон и канцлерът на Германия Ангела Меркел са провели телефонен разговор с руският президент Владимир Путин относно прекратяването на огъня в Сирия, съобщиха от Кремъл. 

Според говорител на германското правителство Макрон и Меркел са настоявали Путин да окаже „максимален“ натиск върху сирийското правителство да спре боевете в Източна Гута, където ООН твърди, че живеят около 400 хиляди души.

От своя страна президентът на САЩ Доналд Тръмп обвини Русия, Иран и сирийското правителство, че са отговорни за „хуманитарния позор“ в Сирия. Русия съвместно с Иран оказаха значителна подкрепа на Асад през цялата седемгодишна гражданска война в Сирия, започнала с протести срещу правителството. Москва помогна конфликтът да се обърне в полза на Асад, като започна кампания от въздушни удари през 2015г., след което засили военното си присъствие и на терен. 

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!

Източник: Фокус