Гражданите на тези 10 страни купуват най-много златни бижута (СНИМКИ)

От хилядолетия златото се преработва в многообразни бижута и накити като символ на власт и благосъстояние, пише profit.bg.

Ситуацията никак не се е променила в наши дни, като златните бижута продължават да се радват на огромен интерес по света.

За доста хора накитите, изработени от благородния метал, са идеален начин за засвидетелстване на уважение, приятелство, любов, като освен всичко друго, те имат потенциала да се предават напред през поколенията.

В някои страни обаче златото е на особена почит. В следващите редове представяме топ 10 на държавите с най-голям апетит за златни бижута.

Класацията е изготвена на база данните на GFMS Gold Survey от годишния доклад на Thomson Reuters, цитирани от Business Insider, и проследява търсенето на златни накити през 2016 г., измерено в тонове.

10. Египет

27.9 метрични тона

Преди около 3 300 години древните египтяни са изготвили смятаната за първа в света топографска карта. На нея са посочени златни находища и мини за добиване на ценната суровина. 

Изглежда, че традицията е нещо, което не се губи, тъй като и в наши дни хората в Египет остават силно привлечени към златото.

9. Русия

30.2 метрични тона

През последните няколко години Централната банка на Русия е най-големият купувач на злато, в опит да стабилизира цената на руската валута. Товa обаче важи и за руските граждани, които също гледат на златото като на желан актив.

8. Индонезия

34.2 метрични тона

Индонезия е дом на най-големите локализирани златни находища в света и една от най-големите златни мини, където работят около 18 хил. души.

Златото е дотолкова проникнало в икономиката на страната, че големите скандали около него попаднаха в полезрението на Холивуд. През миналата година се появи филма Gold с участието на носителя на Оскар Матю Макхонахи.

7. Саудитска Арабия

38.1 метрични тона

Законът на шериата не позволяваше инвестицията в златни кюлчета. В края на 2016 г. обаче стана ясно, че за първи път ще бъда разрешено влaгането на пари в ценния метал.

6. Турция

39.7 метрични тона

През юли Турция внесе най-голямото количество злато, измерено на месечна база, в близо 30-годишната история на Borsa Istanbul Precious Metals Markets. Турските потребители закупуват толкова злато, колкото някои централни банки по света нямат като резерви.

Ако не друго, то този факт демонстрира отношението на турците към скъпоценния метал.

5. Иран

 

39.7 метрични тона

През 2016 г. Иран е петият най-голям купувач на злато. Тенденцията изглежда само ще се разраства, тъй като към края на първото тримесечие на тази година се отчита ръст от 27% в поръчките на злато, което е и 4-годишен връх в страната.

4. Обединени арабски емирства

46.2 метрични тона

Дубай е познат като един от световните центрове за златни бижута. Градският Gold Souk (традиционен пазар за злато) побира над 300 магазина за златни накити.

През 2011 г. проучване на Италианската търговска камара посочва, че ОАЕ е страната  където се купува най-много злато на глава от населението при средно 34 грама, купувани от човек на година.

3. САЩ

138.2 метрични тона

Златната треска в щата Калифорния (1848 – 1855 г.) е повратна точка в историята на добива на злато. Изчислено е, че 9 на всеки 10 тона от златните залежи, намиращи се над повърхността на земята, вече са добити.

И това само за 170 години. Днес манията по златото в САЩ продължава да изумява.

2. Индия

463.1 метрични тона

Любовта на индийците към златото произлиза от хиляди години. Днес индийските домакинства са най-големият частен притежател на злато в света с приблизително 24 хил. тона.

В страната дори има израз, посветен на ценната суровина: „В Индия сватбата не е сватба без злато”.

1. Китай

612.5 метрични тона

През 2016 г. китайците са купили повече злато от САЩ и Индия, взети заедно. Това е функция на нарастващите доходи на хората в Китай.

McKinsey & Company посочват, че до 2025 г. Китай ще има дял от 4% от световния пазар на луксозни стоки, част от който са и златните накити.