Изчислиха къде скубят повече пари от родителите - в забавачката или школото
Между 30 и 110 лева се събират в началото на учебната година от близките на хлапетата
Между 30 и 110 лева се събират в началото на учебната година от родителите на хлапетата в детските градини и училищата. Това показа проверка, направена от в. „Монитор“.
Сумите варират според възрастта на хлапето.
Настойниците на малчуганите от първа група най-често заделят около 50-60 лв., за да осигурят всички необходими помагала, консумативи и играчки и подаръци за госпожите.
На изхода на детската градина обаче сумата може да набъбне до 100-110 лв.
В същото време родителите на учениците в 11-и и 12-и клас минават по-тънко и се бъркат само за застраховка и „доброволно“ дарение, които възлизат на около 30-35 лв.
Така се оказва, че рекетът в детската градина е тройно по-голям от този в училище.
След като преди няколко години общините забраниха на директорите да събират средства от майките и татковците, тази роля се прехвърли на родителските колективи и училищни настоятелства. Така в началото на учебната година, съветвани от ръководството, те решават каква сума е необходима.
Средствата обаче се събират на сляпо, разказа родител, натоварен с тази задача в столична детска градина.
Причината е, че заради GDPR-a той няма право да получи списък с имената на малчуганите в групата. Вместо това знае само бройката на децата.
Докато родителите на хлапетата от по-горните групи вече са се срещали, то тези в първа, които тепърва се запознават, трябва сами да казват чие е тяхното дете, когато предават сумата. Накрая на отговорника му остава да се надява, че не е пропуснал някого и сметките са точни.
В детските градини най-често сумите се събират за помагала и консумативи за рисуване и писане. Предвидливо още в началото на годината се заделят и пари за подаръци за 8 март, Коледа и рождени дни на госпожите.
В някои градини родителите са задължени да отделят средства и за вода, тоалетна хартия, кърпички, чашки и други. Пари за килими, филтри за кани за вода, допълнителни шкафчета или други удобства, които липсват в обзавеждането на групата, също могат да бъдат предвидени в началото на учебната година.
Ако такива обаче бъдат закупени групово, минават като дарение за детската градина от името на един от родителите.
Отделно винаги се заделят и по 10-15 лв. за извънредни разходи.
Като се тегли чертата и се пресметне сумата за помагала и канцеларски материали, подаръци за госпожите и допълнителни удобства, то за хлапе от първа до трета група се брои между 50 и 70 лв.
Децата в предучилищна група обаче излизат по-солено на родителите си. Причината е, че освен парите за родителската каса, консумативи, тетрадки и подаръци, трябва да се отделят и допълнителни средства, за списък с материали за подготвителна група за училище, които всяко хлапе трябва да има.
В него влизат индивидуални флумастери, пастели, цветни моливи, темперни бои, острилка, скицник, блок за рисуване, лепило, химикалки, с които децата да пишат и рисуват. За тях е необходим и несесер, в който да ги държат. За да има къде да тренират изписването на ченгелчета и цифри, пък им трябват тетрадки с тесни и широки редове и с големи квадратчета.
За всички допълнителни материали родителите на хлапетата от последната група броят още 50-60 лв. Така като се добави и сумата, внесена в „родителската“ каса, настойниците излизат общо на минус 100-110 лв.
В училищата с нарастването на възрастта на детето постепенно пък намаляват и средствата, които се събират след родителските срещи.
За хлапетата в начален етап – от първи до четвърти клас, се харчат средно между 40 и 60 лв. Те се използват за учебни помагала, застраховки, баджове, чипове, подаръци, като остава и някаква сума в касиера за допълнителни разходи по време на учебната година.
Почти във всяко училище се предвиждат и различни суми за лакомства за първия учебен ден.
В същото време от родителите в по-горните класове често задължително се изискват само пари за застраховка. Отделно обаче родителите правят „доброволни“ дарения.
Въпреки че просветният министър изпрати писмо, в което напомни, че събирането на средства за материали, консумативи и ремонти е забранено тази практика продължава в много школа в страната.
Майка на дете в столично училище обясни, че негласно при тях сумата е 30 лв., но ако някой няма възможност да ги даде, не го притискат. В друго школо пък са въвели промоция, ако в него се обучава повече от едно дете от семейство. Дарението за едно хлапе е 20 лв., но ако са братче и сестриче, родителите броят само 30 лв.