Какво ще стане с ИД след поражението в Сирия?
Пред следвоенното уреждане страната има много въпроси и препятствия
Западно от Ефрат към последната опора на ислямистите в провинция Дейр ез-Зор настъпва сирийската армия, от изток – проамериканските „Сирийски демократични сили”. Американският Bloomberg нарече сегашната ситуация в региона „Сирийската надпревара за Берлин”.
Разгромът на ИД в тази провинция означава историческа победа над най-голямата терористична организация в историята на човечеството. Отделни банди може би ще бъдат ликвидирани известно време в пустинята. Псевсохалифатът обаче ще бъде пречупен именно тук и ИД повече няма да се възроди. Покрай надпреварата за лаврите на победителя започна и битка за зони на влияние. Както тогава, през 1945 г.
Русия за никъде не бърза, поддържа планомерно настъплението на сирийската армия и нейните съюзници. А САЩ, не се оправили до край със столицата на терористите Ракка, рязко пренасочи своите усилия към Дейр ез-Зор. Не е случайно, защото това е и стратегическо транспортно кръстовище, и контрол над нефтените полета, и транзитна точка за прокарвания от Иран път към Средиземно море, твърди tvzvezda.ru.
От североизток напират опозиционните Сирийски демократични сили – основно кюрди и части от Свободната сирийска армия. Те не са в приятелски отношения със сирийската правителствена армия. Затова не трябва да се очаква трепетна среща като на Елба. Ако не обаче не се обединят в името на една обща кауза, то е достатъчно да не си пречат в съвместната битка против общия враг. Това ще бъде полезен прецедент за последващото политическо уреждане на ситуацията в Сирия. А каква ще бъде съдбата на разгромената ИД?
На ИД вече нанесено достатъчно значимо поражение в големите центрове. Ако в близките 1-2 месеца кюрдите се оправят с Рака, то нищо голямо от ИД няма да остане. Но експертите предупреждават, че е рано да се говори за приключване на войната в Сирия, пише tvzvezda.ru. Всичко зависи от това дали сирийското правителство ще намери формула за съвместно съществуване със сунитско население, което е поддържало ИД. Ще може ли то с тях да се договори, да му даде съответно място във властта, да създаде необходимите условия за живот? А какво ще стане със зоните за деескалация, в този Идлиб, където в някои райони и до сега са силни позициите на „Фронт ан-Нусра”? Какво ще стане с присъствието на турските войски в граничните сирийскси райони? Какво ще стане с кюрдската Федерация в Северна Сирия, контролираща 20% от територията на страната, значителна част от водните ресурси на Ефрат, водните електроцентрали? Няма ли правителствените сили да се сблъскат с тях? Затова до края на войната в Сирия е още далеч?
Според tvzvezda.ru, тези въпроси са далеч по-интересни и важни, отколкото съдбата на ИД – тя никога вече няма да се възроди, поне в този вид като псевдодържава. Терористите ще се разбягат и ще се спасяват по единично – част от тях ще изповядват активно идеологията на ИД и може би ще правят терористични актове. Известна част ще влязат в затворите, за съдбата им в Русия няма съмнение. Ще има и искрено разочаровани, които може и да се разкайват. Други тихомълком ще се спотайват. В крайна сметка всеки сам си избира съдбата.
Превод и редакция: БЛИЦ