Коронавирус: Факти срещу митове

В световен мащаб има над 220 000 потвърдени случая на заразяване

Подвеждаща и неточна информация за пандемията от коронавирус изобилства в социалните медии и в новините, предава БГНЕС.

Дезинформиращи твърдения като това, че вирусът е измама или публикации, които създават паника или насърчават покупката на недоказани лекарства и цярове, могат да бъдат опасни за общественото здраве и да подкопаят усилията за предотвратяване на разпространението му.

Въпреки че официалните лица и социалните платформи започнаха да предприемат стъпки за спиране на потока от паникьосващо и зловредно съдържание, от читателя зависи да бъде добре информиран по такива чувствителни въпроси.

За да постави нещата в правилна посока и улесни разбирането, вестник „Дейли Сабах” реши да развенчае някои от най-често срещаните митове за COVID-19.

МИТ: Всички случаи на COVID-19 са тежки и фатални.

ФАКТ: Около 80% от заразените проявяват леки симптоми, 14% развиват тежки заболявания като пневмония и само 5% са критични. Малко над 1% от заразените нямат никакви симптоми.

МИТ: COVID-19 засяга само възрастните хора.

ФАКТ: Хора от всички възрасти могат да се заразят с COVID-19. Въпреки това, възрастните хора са по-уязвими, особено тези над 60-годишна възраст. Бременните жени, хората със слаба имунна система, онкоболните и тези с хронични заболявания също са в групата с по-висок риск.

МИТ: Новият коронавирус е лабораторен вирус.

ФАКТ: SARS-CoV-2 не е произведен в лаборатория. Той се разпространява в обществото в резултат на естествените промени в микроорганизмите. Медицински експерти очакват отдавна епидемии от нови вируси с произход от Югоизточна Азия. Плътните човешки популации, голямото разнообразие от животни и тесният контакт между животни и хора в този регион увеличават риска от трансформация на вируси.

МИТ: Маските са достатъчни, за да предотвратят COVID-19.

ФАКТ: Маските, особено обикновените хирургически маски, не предлагат адекватна защита и непрекъснатото докосване до тях за нагласянето им върху лицето или повторната им употреба може по-скоро да доведе до заболяване. Измиването на ръцете обилно и често под течаща вода и сапун за най-малко 20 секунди е най-ефективната защита.

МИТ: Всички средства за дезинфекция на ръцете ще помогнат за убиването на вируса.

ФАКТ: Използването на класически турски одеколон или дезинфектант със съдържание на алкохол най-малко 70% наистина помага. Но не е необходимо да се охарчвате - измиването на ръцете все още е най-ефикасното средство.

МИТ: Гаргаренето или промивките на носа със солен разтвор предотвратява предаването на вируса.

ФАКТ: Няма такива научни доказателства. Ако физиологичният разтвор е прекалено богат на сол, това може да причини увреждане на горните дихателни пътища и да нарани носната лигавица.

МИТ: Чаша горещ чай ще ви помогне да убиете вируса.

ФАКТ: Горещите напитки могат да ви помогнат да си успокоите нервите, но те нямат такъв доказан ефект. Всъщност напитките, които са твърде горещи, могат да причинят повече вреда, отколкото полза, тъй като могат да унищожат естественият защитен епителен слой в устата и гърлото.

МИТ: Яденето на чесън ще помогне да се предпази от вируса.

ФАКТ: Вярно е, че чесънът и лукът са изключително здравословни, с високо съдържание на антиоксиданти и имат антимикробни свойства, но няма научни доказателства, които да сочат, че те ще държат вируса далеч от Вас.

МИТ: Има ваксина срещу коронавируса, но още не я пускат на пазара.

ФАКТ: Засега не съществува ваксина, която да предпазва от вируса. Световната здравна организация (СЗО) обяви тази седмица, че първото изпитване за ваксина официално е започнало. Някои фармацевтични продукти и лаборатории също заявиха, че работят върху алтернативи.

МИТ: Антибиотиците са ефикасни срещу COVID-19.

ФАКТ: COVID-19 е вирус, а антибиотиците не действат срещу вируси – те лекуват бактериални инфекции.

В световен мащаб има над 220 000 потвърдени случая на заразяване. Болните са повече от 128 136 - 95% леки и 5% в сериозно или критично състояние. Световната здравна организация обяви Европа за новия епицентър на вируса, който за пръв път се появи в Ухан, Китай миналия декември.