Обобщение: Всичко, което трябва да знаем за COVID-19
Какви са симптомите, как се разпространява и как да се предпазим - част от въпросите, чиито отговори всеки иска да знае
Какво е COVID-19 и какво трябва да знаем за него? Може би всеки си задава тези и много други въпроси в последно време.
От bulgaros.ovh събраха цялата важна информация, която всеки трябва да знае за коронавируса.
Коронавирусите са широко семейство от вируси, които могат да причинят заболяване както при животни, така и при хора. При хората е известно, че няколко коронавируси причиняват респираторни инфекции, които могат да варират от обикновената настинка до по-сериозни заболявания като Близкия изток респираторен синдром (MERS) и тежък остър респираторен синдром (SARS). Най-наскоро откритият коронавирус причинява коронавирусна болест COVID-19.
Какво е COVID-19?
COVID-19 е най-скоро откритото инфекциозно заболяване, причинено от коронавируса. Както новият вирус, така и болестта бяха неизвестни преди избухването в Ухан, Китай, през декември 2019 г.
Какви са симптомите на COVID-19?
Най-честите симптоми на COVID-19 са висока температура, умора и суха кашлица. Някои пациенти могат да изпитат болка, запушване на носа, хрема, болки в гърлото или диария. Тези симптоми обикновено са леки и се появяват постепенно. Някои хора се заразяват, но не развиват никакви симптоми и не боледуват. Повечето хора (около 80%) се възстановяват от болестта, без да се нуждаят от специално лечение. Около 1 на 6 души, които получават COVID-19, развиват сериозно заболяване и имат проблеми с дишането. Възрастните хора и тези с основни медицински състояния, като високо кръвно налягане, сърдечни проблеми или диабет, са по-склонни да развият сериозни заболявания. Около 2% от хората, които са се заразили от болестта, са починали.
Как се разпространява COVID-19?
Човек може да получи COVID-19 от контакт с човек, който е заразен с вируса. Заболяването може да се разпространи от човек на човек чрез капчици от носа или устата, които се изхвърлят, когато заразен човек кашля или издишва. Тези капчици падат върху предмети и повърхности около човека, така че други хора могат да получат COVID-19, ако докоснат тези предмети или повърхности и след това докоснат очите, носа или устата си. Те могат да се разпространяват и чрез вдишване на капчици, които човек с COVID-19 се е разпространил чрез кашляне или издишване. Затова е важно да стоите на повече от 1 метър (3 фута) от болен човек.
СЗО проучва текущите изследвания за начините на разпространение на COVID-19 и ще продължи да докладва за актуализираните резултати.
Може ли вирусът, причиняващ COVID-19, да се предава във въздуха?
Към днешна дата проучванията сочат, че вирусът, причиняващ COVID-19, се предава главно чрез контакт с дихателни капчици, а не чрез въздух. Вижте отговора по-горе на въпроса „Как се разпространява COVID-19?“
Възможно ли е да получите COVID-19 от контакт с човек, който няма никакви симптоми?
Основният начин за разпространение на болестта е чрез дихателните капчици, изхвърлени от някого при кашлица. Рискът от получаване на COVID-19 от човек без симптоми е много нисък. Въпреки това, много хора, които получават COVID-19, имат само леки симптоми. Това е особено вярно в ранните стадии на заболяването. Затова е възможно да го получите от някой, който например има само лека кашлица и не се чувства болен. СЗО преразглежда текущите разследвания на периода на предаване на COVID-19 и ще продължи да докладва за актуализираните резултати.
Възможно ли е да получите COVID-19 от контакт с изпражненията на човек с болестта?
Рискът от заразяване с COVID-19 от контакт с изпражненията на заразен човек изглежда нисък. Въпреки че първоначалните изследвания сочат, че вирусът може да присъства в някои случаи в изпражненията, разпространението по този път не е една от характерните особености на огнището. СЗО преразглежда текущите изследвания на начините за разпространение на COVID-19 и ще продължи да отчита новите резултати. Това обаче е риск и следователно е още една причина да миете ръцете си често, след като отидете до банята и преди хранене.
Какво мога да направя, за да се защитя и да предотвратя разпространението на болестта?
Защитни мерки за всички хора
Бъдете в течение с най-новата информация за епидемията от COVID-19, до която можете да намерите на уебсайта на СЗО и чрез съответните органи за обществено здраве на национално и местно ниво. Съобщавани са случаи в много страни по света, а в няколко от тях са възникнали огнища. Китайските власти и тези на други държави успяха да забавят или да спрат напредъка на огнището, но ситуацията е непредсказуема и е необходимо редовно да се проверяват последните новини.
Има няколко предпазни мерки, които могат да бъдат взети, за да се намали вероятността от получаване или разпространение на COVID-19:
Мийте ръцете си старателно и често, като използвате дезинфектант на основата на алкохол или сапун и вода.
Защо? Измиването на ръцете със сапун и вода или използването на дезинфектант на основата на алкохол убива вируси, които може да са на ръцете ви.
Спазвайте минимално разстояние от 1 метър (3 фута) между вас и всеки, който кашля или киха.
Защо? Когато някой кашля или киха, капчици течност, които могат да съдържат вируса, се отделят от носа или устата. Ако сте твърде близо, можете да вдишате капчиците и с тях вируса COVID-19, ако човекът с кашлица има заболяването.
Избягвайте да докосвате очите, носа и устата
Защо? Ръцете докосват много повърхности и могат да вземат вируси. Веднъж замърсени, ръцете могат да пренесат вируса в очите, носа или устата. Оттам вирусът може да навлезе в тялото ви и да причини заболяване.
И вие, и околните трябва да сте сигурни, че поддържате добра хигиена на дихателните пътища. Това означава да покриете устата и носа си с огънат лакът или с тъкан, когато кашляте или кихате. Използваната носна кърпа трябва да се изхвърли незабавно.
Защо? Вирусите се разпространяват чрез капчици. Поддържайки добра респираторна хигиена, защитавате хората около себе си от вируси като настинка, грип и COVID-19.
Останете вкъщи, ако не се чувствате добре. Ако имате температура, кашлица и задух, потърсете лекарска помощ и се обадете напред. Следвайте инструкциите на местните здравни власти.
Защо? Националните и местните власти ще разполагат с най-актуалната информация за ситуацията в техния район. Обаждането напред ще позволи на вашия доставчик на здравни услуги бързо да ви насочи към подходящия здравен център. Това също ще ви защити и ще ви помогне да предотвратите разпространението на вируси и други инфекции.
Бъдете информирани за последните новини относно COVID-19. Следвайте съветите на вашия доставчик на здравни услуги, съответните национални и местни здравни власти или вашия работодател как да защитите себе си и другите от COVID-19.
Защо? Националните и местните власти ще разполагат с най-актуалната информация за това дали COVID-19 се разпространява във вашия район. Те са най-подходящите събеседници, които дават съвети какво трябва да направят хората във вашия район, за да се защитят.
Проверете най-новите новини за най-опасните райони (тоест градовете и местата, където болестта се разпространява най-широко). Ако е възможно, избягвайте да се премествате в тези райони, особено ако сте в напреднала възраст или имате диабет, сърдечни или белодробни заболявания.
Защо? Тези предпазни мерки трябва да се вземат в тези области, тъй като вероятността от сключване на COVID-19 е по-висока.
Защитни мерки за хора, които са в райони, където се разпространява COVID-19 или които са ги посетили наскоро (през последните 14 дни)
• Следвайте посочените по-горе указания (Защитни мерки за всички хора)
• Останете вкъщи, ако започнете да се чувствате неразположени, дори ако това включва леки симптоми като главоболие, лека температура (37,3 o C или по-висока) и лек хрема, докато не се възстановите. Ако трябва да излезете от дома или да получите посещение (например, за да вземете храна), сложете маска, за да не заразите други хора.
Защо? Избягването на контакт с други хора и посещенията в медицински центрове ще позволят на медицинските центрове да работят по-ефективно и да ви помогнат да защитите вас и другите от възможни инфекции с вируса COVID-19 или други.
• Ако имате температура, кашлица и задух, потърсете бързо лекарска помощ, тъй като това може да се дължи на респираторна инфекция или друго сериозно състояние. Обадете се напред и информирайте своя доставчик на здравни грижи за всички скорошни пътувания, които сте направили, или за всеки контакт, който сте имали с пътниците.
Защо? Обаждането напред ще позволи на вашия доставчик на здравни услуги бързо да ви насочи към подходящия здравен център. Това също ще помогне да се предотврати разпространението на вируси и други инфекции.
Колко вероятно е да получите COVID-19?
Рискът зависи от това къде се намирате и по-конкретно дали на това място възниква огнище на COVID-19.
За повечето хора на повечето места рискът от получаване на това заболяване остава нисък. Знаем обаче, че има някои места (градове или области), където се разпространява и където рискът от сключване на договор е по-висок, както за хората, които живеят в тях, така и за тези, които ги посещават. Правителствата и здравните власти действат решително всеки път, когато бъде открит нов случай на COVID-19. Важно е всички ние да спазваме ограниченията за пътуване, пътуване и масовите концентрации на хора, приложими за всяко конкретно място. Ако си сътрудничим с мерки за борба с болестта, ще намалим риска всеки от нас да се сблъска с нея или да я разпространи.
Както е потвърдено в Китай и в други страни, е възможно да се спре огнището на COVID-19 и да се прекрати предаването им. Въпреки това, голямата скорост, с която могат да се появят нови огнища, ни принуждава да сме наясно със ситуацията на местата, където сме или където възнамеряваме да отидем. СЗО публикува ежедневно актуализации за състоянието на COVID-19 в света, които можете да намерите на английски език на страницата ТУК.
Трябва ли да се притеснявам за COVID-19?
Симптомите на COVID-19 като цяло са леки, особено при деца и млади хора. Те обаче могат да бъдат сериозни и да принудят около един пети заразени да хоспитализират. Затова е съвсем нормално да се притеснявате за ефектите, които може да окаже огнището на COVID-19 върху нас и нашите близки.
Тази грижа трябва да ни помогне да приемем защитни мерки за себе си, нашите близки и общностите, в които живеем. Основната и най-важна мярка е редовната и пълна хигиена на ръцете и дихателните пътища. Второ, важно е да сте информирани и да следвате съветите на местните здравни власти, като например тези, свързани с пътувания, пътувания до пътувания и събития, където може да се концентрира голям брой хора. Можете да се консултирате със съветите за защита на страницата ТУК.
Кой е изложен на риск от развитие на сериозно заболяване?
Имаме още много да научим как COVID-2019 засяга хората, но изглежда, че по-възрастните хора и тези с предшестващи медицински състояния (като високо кръвно налягане, сърдечни заболявания или диабет) развиват тежки случаи на заболяването с повече честота от другите.
Ефикасни ли са антибиотиците за предотвратяване или лечение на COVID-19?
Не. Антибиотиците не са ефективни срещу вируси, само срещу бактериални инфекции. COVID-19 се причинява от вирус, така че антибиотиците не действат срещу него. Антибиотиците не трябва да се използват като средство за предотвратяване или лечение на COVID-19. Те трябва да се използват само за лечение на бактериална инфекция, следвайки инструкциите на лекар.
Има ли лекарства или терапии за предотвратяване или излекуване на COVID-19?
Въпреки че някои западни, традиционни или домашни средства могат да осигурят комфорт и да облекчат симптомите на COVID-19, няма доказателства, че настоящите лекарства могат да предотвратят или излекуват заболяването. СЗО не препоръчва самолечение, особено с антибиотици, за предотвратяване или лечение на COVID-19. Има няколко текущи клинични проучвания с традиционни и западни лекарства. СЗО ще предостави актуална информация веднага щом бъдат налични резултатите от клиничните изпитвания.
Има ли ваксина, лекарство или лечение за COVID-19?
Все още не. Към днешна дата няма специфична ваксина или антивирусни лекарства, които да предотвратяват или лекуват COVID-2019. Засегнатите обаче трябва да получат здравни грижи за облекчаване на симптомите. Хората с тежки случаи на заболяването трябва да бъдат хоспитализирани. Повечето пациенти се възстановяват с помощта на мерки за подкрепа.
Изследват се възможни ваксини и различни специфични фармакологични лечения. В момента се провеждат клинични изпитвания за тяхното тестване. СЗО координира усилията за разработване на ваксини и лекарства за предотвратяване и лечение на COVID-19.
Най-ефективните начини да защитите себе си и другите от COVID-19 са: мийте ръцете си често, покривайте устата с лакът или тъкан, когато кашляте, и спазвайте разстояние поне 1 метър ( 3 крака) с хора, които кашлят или кихат. (Вижте какво мога да направя, за да се защитя и да предотвратя разпространението на болестта?)
Същите ли са COVID-19 и SARS?
Не. Геномът на вируса, който причинява COVID-19 и този, отговорен за тежък остър респираторен синдром (SARS), са сходни, но не едни и същи. SARS е по-смъртоносен, но много по-малко заразен от COVID-19. От 2003 г. досега по света нямаше огнища на ТОРС.
Трябва ли да нося маска, за да се защитя?
Ако характерните респираторни симптоми на COVID-19 не се появят (особено кашлица) или не се грижите за човек, който може да е заразил това заболяване, не е необходимо да носите клинична маска. Не забравяйте, че маските за еднократна употреба могат да се използват само веднъж и също така имайте предвид, че ако не сте болен или не се грижите за някой, който е, губите маска. Световният запас от маски за лице изчерпва и СЗО настоява те да се използват разумно.
СЗО съветва рационалното използване на клинични маски, за да не се излишно изхабяват или злоупотребяват с ценни съдове (вижте раздел Кога и как да използвате маска).
Най-ефективните мерки срещу COVID-19 за защита на себе си и другите са: мийте ръцете си често, покривайте устата с лакътя или с тъкан, когато кашляте, и спазвайте разстояние поне 1 метър (3 фута) с хора, които кашлят или кихат. За повече информация в това отношение вижте основните мерки за защита срещу новия коронавирус.
Как да облечете, носите, свалите и изхвърлите маска
1. Не забравяйте, че само здравните работници, болногледачите и хората с респираторни симптоми като треска и кашлица трябва да носят маска.
2. Преди да докоснете маската, измийте ръцете си с дезинфектант на алкохолна основа или сапун и вода.
3. Проверете маската за наличие на разкъсвания или дупки.
4. С лице нагоре (където е разположена металната лента).
5. Не забравяйте да посочите правилната страна на маската (цветната страна).
6. Поставете маската върху лицето си. Защипете металната лента или твърд ръб на маската, така че тя да съответства на формата на носа ви.
7. Издърпайте надолу на дъното на маската, за да покриете устата и брадичката.
8. След употреба махнете маската; премахнете еластичните каишки зад ушите, като маската не се държи далеч от лицето и дрехите, за да не докоснете потенциално замърсените повърхности на маската.
9. Изхвърлете маската в затворен контейнер веднага след употреба.
10. Измийте ръцете си след докосване или изхвърляне на маската. Използвайте дезинфектант на алкохолна основа или ако видимо е замърсен, измийте ги със сапун и вода.
Колко дълъг е инкубационният период COVID-19?
„Инкубационният период“ е времето между инфекция с вируса и появата на симптоми на заболяването. Повечето оценки за инкубационния период на COVID-19 варират от 1 до 14 дни и обикновено са около пет дни. Тези прогнози ще се актуализират с повече данни.
Може ли хората да се заразят с вируса COVID-19 от контакт с животно?
Коронавирусите са широко семейство от вируси, които са често срещани сред прилепите и други животни. Рядко хората се заразяват с тези вируси, които след това могат да се разпространят и в други. Например, SARS-CoV беше свързан с цивети и MERS-CoV се предава чрез дромедарии. Възможният животински произход на COVID-19 все още не е потвърден.
Като мярка за защита, когато посещавате пазарите на живи животни или в други подобни ситуации, избягвайте директния контакт с животни и повърхности, които са в контакт с тях. Уверете се, че правилните правила за хигиена на храните се спазват по всяко време. Работете внимателно със сурово месо, мляко или органи на животни, за да избегнете замърсяване на необработена храна и избягвайте консумацията на сурови или неварени животински продукти.
Може ли моят домашен любимец да ме зарази със COVID-19?
Въпреки че е имало случай на заразено куче в Хонконг, към днешна дата няма доказателства, че куче, котка или всеки домашен любимец може да предава COVID-19. COVID-19 се разпространява главно чрез капчици, произведени от заразен човек чрез кашляне, кихане или говорене. За да се предпазите, мийте добре ръцете си често.
СЗО е в течение на най-новите изследвания в това отношение и други въпроси, свързани с COVID-19 и ще предоставя актуална информация за направените заключения.
Колко дълго вирусът оцелява на повърхността?
Не е известно за колко време вирусът, причиняващ COVID-19, оцелява на повърхността, но изглежда, че се държи като други коронавируси. Проучвания (включително налична предварителна информация за вируса COVID-19) показват, че коронавирусите могат да отсъстват на повърхността за няколко часа до няколко дни. Времето може да варира в зависимост от условията (например вида на повърхността, температурата или влажността на околната среда).
Ако смятате, че дадена повърхност може да бъде заразена, почистете я с обикновен дезинфектант, за да убиете вируса и по този начин да защитите себе си и другите. Измийте ръцете си с дезинфектант на алкохолна основа или сапун и вода. Избягвайте да докосвате очите, устата или носа.
Безопасно ли е да получите пакет от район, в който са регистрирани случаи на COVID-19?
Да. Вероятността инфектиран човек да замърси търговски артикули е ниска и рискът от заразяване с вируса, който причинява COVID-19 от контакт с пакет, който е обработен, транспортиран и изложен на различни условия и температури, също е малък.
Има ли нещо, което не трябва да правя?
Следните мерки НЕ са ефективни срещу COVID-2019 и могат да бъдат вредни:
Прием на антибиотици (Има ли лекарства или терапии, които предотвратяват или лекуват COVID-19?)
Във всеки случай, ако имате температура, кашлица и задух, опитайте се да се потърсите медицинска помощ възможно най-скоро, за да намалите риска от развитие на по-сериозна инфекция и не забравяйте да информирате вашия лекуващ лекар за скорошните ви пътувания.
Връзки за повече информация