Операцията в Сирия може да постави кръст на танкостроенето (СНИМКИ)
Новите противотанкови средства и ударните дронове променят представата ни за войните
На 3 февруари край село Хефтар близо до Африн, където настъпват турските войски в операция „Маслинена клонка”, женски боен разчет на сирийски кюрди от „Отряди за народна самоотбрана” с ракета от ПТРК тип „Фагот” или „Конкурс” порази танк Leopard 2A4 на турската армия. Унищожен е дори и намиращия се наблизо автобус.
За пореден път беше демонстрирано, че считаните за неуязвими танкове Leopard 2 имат фатален конструктивен дефект с разполагането на основната част от боекомплекта в предната лява част на корпуса със слаба защита на бордовете, което прави танка „бомба на вериги”.
Подобна загуба турската армия претърпя по време на бойните действия против ИД край сирийския град Ел Баб през декември 2016 г. Общо от 2016 г. до сега турската армия губи над 10 машини „Леопард”.
Турската армия сега настъпва с нормално притеснение след като знае не само за фанатичната решимост на кюрдските бойци, но и заради демонстрираното от тях в интернет притежаване на американски ПТРК Javelin, германски Panzerfaust, руска и китайска техника.
„Танковете Leopard-2 не издържаха бойното изпитание и се оказаха малко ефективни в битката в Близкия Изток, разпадайки се под силния огън – пише британското издание Daily Mail. – И това е независимо от цената 4 млн паунда, двуредния двигател V12, корпус от закалена стомана и волфрам и максималната скорост от 42 мили в час (67 км/час). При това се отчита, че те се ползват с популярност сред членовете на НАТО, включително Канада, Холандия, Дания, Гърция и Норвегия, особено като се вижда колко лесно ги унищожават сирийските терористи, макар танковете, както се очаква, ще съответстват на стандартите на руската армия” – пише британското издание.
В световния рейтинг за основен боен танк, съставен от американското списание Military Ordnance, танковете „Леопард-2" традиционно заемат първото место и това никак не е случайно – те са на въоръжение в 20 страни.
Не издържаха проверката в съвременните боеве в Близкия Изток и американските M1A1 Abrams. БЛИЦ вчера (5 февруари) информира, че на спътникова снимка на базата на иракската 9-а бронетанкова дивизия в Таджи могат да се изброят около 80 танка Abrams – само те са останали от купените през последните 10 г. общо 152 танка. Според публикация в иракския вестник Al Ghad Press само по време на боевете против силите на ИД в Мосул през 2016 г. са изведени от строя 60 танка Abrams, една част от тях подлежи на последващо дълговременно възстановяване.
Сега Ирак не само се отказва да купува нови „абрамси”, но даже и да модернизира наличните машини. Неотдавна на видео в Мрежата се появи 40-секундно видео от разтоварване на съвременни руски танкове Т-90С с „пустинна” окраска като потвърждение за началото на доставката от 73 машини, които Русия ще достави на Ирак.
Впрочем в YouTube има не малко видеозаписи, където ярко горят и руски танкове. По-рано „бомби на вериги” наричаха именно съветските танкове от семейството Т-55/64/72/80. Съдейки по видео в YouTube изгарят и дори се взривяват с отлети куполи и по-съвременните Т-90.
Също вчера БЛИЦ информира, че производството на наистина революционния танк Т-14 „Армата” е на границата между закъснелите срокове и отлагането, без да се сочат конкретни обективни причини, и затова се „реанимират” консервираните „реактивни” машини Т-80. Известно е, че цената на „Армата” е несравнимо по-висока от тази на Т-90. И второ, възможно е руските военни да са хванали съществен недостатък на „Армата” и сега ще трябва много време за неговото отстраняване.
С глобалните промени в света кардинално се променя и характерът на войните. Уязвимостта на танковете заставя дори сериозни анализатори да се замислят дали не отмина техният век? Едва ли може да се предположи, че някъде в пустинята ще се състои втора битка като край Прохоровка през 1943 г., когато стотици стоманени машини ще се устремят едни към други.
И дроновете... Ах, тези дронове толкова подредени неща започнаха да объркват в представите и знанията ни за войните – почти толкова, колкото при преминаването от меча към огнестрелното оръжие!
Редакция БЛИЦ (по публикации в чужди медии)