Орди бежанци са край границата на България и...
Гръцките власти местят стотици мигранти в лагер близо до браздата със страната ни
Гърция изнемогва: хиляди мигранти всекидневно пълнят гръцките острови в източната част на Егейско море.
Лагерът Мория на остров Лесбос "преля", властите се видяха в чудо и бяха принудени да започнат да местят мигранти на континента - на север от Солун, в опит да облекчат катастрофата на юг, пише dir.bg.
Първите два ферибота, превозващи стотици мигранти, хвърлиха котва в Солун на 2 и 3 септември.
В деня на акостирането на втория ферибот (3 септември) българският премиер заяви в Берлин, че сега не е изгодно страната ни да влиза в Шенген заради засиления имиграционен натиск към Гърция.
Борисов с горещи новини от Берлин за влизането ни в Шенген
През последната година той на няколко пъти каза, че опасността от нова мигрантска вълна не идва от Турция, а от Гърция.
На следващия ден, 4 септември, Борисов трябваше да се срещне (неофициално) в Атина с гръцкия си колега Кириакос Мицотакис, но срещата им беше внезапно отменена, не се разбра със сигурност защо. Някои извадиха като причина "разминаване в програмите" на двамата премиери.
Гръцки медии гръмнаха с новина за отменена среща между Борисов и Мицотакис
Защо опасността идва от Гърция
През последните седмици турските власти преместиха около 35 000 сирийци от Истанбул в други части на страната. Анкара обяви, че има намерение да изведе от Истанбул още 65 000 бежанци.
Турските власти твърдят, че просто отвеждат мигрантите в градовете, където са регистрирани.
В същото време обаче рязко се увеличи броят на мигрантите, които достигат до Лесбос и до други гръцки острови. Обитателите на лагера Мория обаче разкриват, че турската брегова охрана често си затваря очите пред онези, които отплават от турските брегове.
Атина протестира пред Анкара, като привика турския посланик. Но това едва ли ще помогне.
Въпреки споразумението между ЕС и Турция от март 2016 г., което трябваше да спре потока към гръцките острови, сега повече от 70 000 мигранти и бежанци са блокирани в Гърция.
Лагерът Мория пращи по шефовете, ще стане ли същото с Неа Кавала?
Целта на прехвърлянето на мигрантите е да бъде облекчено положението в центъра за настаняване на остров Лесбос, известен като лагера Мория, където техният брой тези дни достигна до 10 241 - най-висок от създаването на бежанския лагер.
Според ръководството на Мория това вече е най-големият бежански лагер в Европа - надхвърлил четири пъти капацитета си през последните месеци.
Сбиванията и размириците там са всекидневни, но напрежението се покачи на 4 септември, когато стотици непълнолетни мигранти протестираха с искане за незабавното им преместване.
Младежи подпалиха контейнери за боклук, полицията използва сълзотворен газ, след като бе атакувана от протестиращите.
Тогава българската граница беше подсилена с допълнителни армейски части.
След "ада" в Мория центърът Неа Кавала (в централната част на гръцка Македония, едноименното село е на 4 км от Поликастро - Ругуновец) се очаква да приюти около 1000 от 1400 души, определени за преместване, за останалите се търсят други места.
Условията не са добри, новодошлите по техни свидетелства срещат "трудности за достъп до течаща вода и електричество". Опъват палатки в уж временното им убежище.
Тук е мястото да припомним "кървавата" съдба на един друг лагер край гръцкия граничен пункт (с тогава само Македония) Идомени, опразнен през лятото на 2016 г.
В този бежански лагер през март 2016 г. имаше около 10 000 души, които чакаха да преминат в Македония и оттам - към Западна Европа.
След първоначално мирните протести мигрантите щурмуваха границата (оградата не ги спря), нападнаха с викове "Аллах Акбар" и камъни македонските и европейски граничари, които пазят македонско-гръцката граница.
Нападателите бяха отблъснати със сълзотворен газ с цената на десетки ранени.
В много свои изказвания досега Бойко Борисов е хвалил надеждната охрана "новата ситуация" на българо-турската граница - "с необходимите заграждения, с допълнителна полиция, кораби". Но според българския премиер други граници не се пазят така добре, като има предвид именно гръцката граница.
По повод напрежението с мигрантите в Гърция Борисов още преди година предложи "компромисен вариант" - затварянето на всички граници в ЕС, така както (по обяснението му) САЩ направиха с мексиканската.
Има ли сега заплаха за България
Винаги има, докато хиляди мигранти обявяват, че Гърция не е тяхната "крайна дестинация" и тяхното единствено желание е да се придвижат на север - към Австрия, Германия или другаде в Централна и Западна Европа или по на север.
В конкретната ситуация, поне хиляда бежанци и мигранти са настанени в 200 палатки, а останалите (400) ще бъдат прехвърлени "в други лагери в северната част на страната". Това съобщи АФП, като се позова на "източник от министерството за защита на гражданите, който не дал повече подробности".
Сега сигурно ще настоява пред гръцкия си колега мигрантите да бъдат здраво държани в лагерите, да се засили контролът по границите, да се ловят и наказват каналджиите.
Ще даде и за пример двустранното споразумение с Турция за връщане на мигранти, което успокоило ситуацията по българо-турската граница.
Мицотакис ще се опита да го успокои, че неговото правителство вече е взело мерки за втвърдяване на миграционната политика. В същото време Атина продължава да настоява пред ЕС за някакъв механизъм за разпределяне на мигрантите.
ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!