Ще стане ли Китай следващият хегемон на света?

В момент, когато САЩ и Китай се готвят за нова търговска битка, повечето икономисти смятат, че в дългосрочен план азиатската страна ще се превърне в доминираща икономическа сила, каквото и да се случи в краткосрочен план.

С четири пъти по-голямо население от САЩ, решен да навакса изоставането си след вековете на технологична стагнация, Китай е призван да се превърне в хегемонна икономическа сила в света.

Това обаче не е сигурно. Много икономисти, включително редица експерти, които смятат, че колосалният запас от работна сила дава на страната решително предимство, се опасяват също, че роботите и изкуственият интелект ще заличат голяма част от работни места. Това ще увеличи свободното време на голяма част от населението, пише професорът от Харвардския университет Кенет Рогоф в статия, публикувана от френското икономическо издание Les Echos.

Кой ще победи в идните сто години – китайската работна сила или роботите? Ако роботите и изкуственият интелект се превърнат в двигатели на производството, дали огромното население, чийто достъп до интернет и информация китайските ръководители искат да контролират, няма да се окаже бреме за Китай. Бързото застаряване на населението само засилва това предизвикателство.

Нарастващото значение на автоматизацията, която подкопава предимството на работната сила в областта на индустриалното производство и възможностите й да играе водеща роля в технологичния прогрес, ще бъде решаващ фактор. Настоящата тенденция за съсредоточаване на власт в ръцете на централното правителство за сметка на частния сектор може да се превърне в спирачка за Китай в момент, когато световната икономика достига нов стадий на развитие.

Възможността страната да не успее да задмине САЩ като водеща световна сила е обратната страна на медала на технологичното развитие и задълбочаването на неравенството. Всички на Запад се притесняват за бъдещето на работните места, но този проблем е по-остър за китайския модел на развитие, отколкото за американския.

САЩ трябва да разрешат проблема с преразпределението на богатствата вътре в страната заради концентрацията на нови идеи и нови технологии в ограничен брой компании. Но Китай е изправен пред допълнителен проблем – как да запази и да затвърди позицията си на суперсила, разчитаща на износа, в ерата на роботиката?

Малко е вероятно блъфовете и гръмката реторика на президента Тръмп да доведат до  голямо връщане на работни места в американската индустрия. Те обаче имат необходимия потенциал да разширят производствената база и може би работните места.

Днешните високотехнологични компании произвеждат много повече с много по-малко служители. Роботите и изкуственият интелект не засягат само сектора на промишленото производство и колите, които скоро ще са без шофьор. Роботите-гледачи, финансови и правни съветници са само върха на айсберга на сътресенията, които технологиите ще предизвикат в сектора на услугите.

Нарастването на икономическата сила на Китай е реалност и безпрецедентният му успех не се дължи само на размера на населението. Индия, която има сходен брой жители (1,3 млрд.), за момента е далеч назад. Трябва да се признае подвигът, който китайските ръководители постигнаха, като позволиха на милиони китайци да излязат от бедността.

Бързият растеж на Китай се дължи основно на наваксването на изоставането в областта на технологиите и на инвестициите. За разлика от СССР Китай заложи сериозно на иновациите – китайските компании са сред водещите в следващото поколение мобилни телефонни мрежи (5G) и капацитетът на страната в областта на кибер войните конкурира този на САЩ.

Но да си конкурент в областта на иновациите не е същото като да създаваш иновации. Напредъкът на Китай до голяма степен се дължи на възприемането на западни техники и понякога на копирането на някои изобретения. Тръмп не е първият американски президент, който се оплаква, и има основания за това, въпреки че започването на търговска война не може да бъде решение.

В икономиката на XXI век други фактори като правовата държава, наличието на енергийни източници и на обработваеми земи и достъпа до питейна вода играят все по-решаваща роля. Китай следва собствения си път и може да покаже, че централизирана система е в състояние да доведе до по-голямо и бързо развитие, отколкото някой си е представял. Но глобалното превъзходство на Китай далеч не е толкова сигурно, колкото твърдят някои експерти.

САЩ също са изправени пред огромни предизвикателства. Те трябва да задържат технологичното си предимство, като в същото време предотвратят твърде голяма концентрация на богатство и власт. Хегемонната позиция не означава непременно да си най-голямата страна в света, защото ако беше така, Англия никога нямаше да господства над голяма част от света, както го правеше повече от един век.

Китай може да се превърне в лидер в дигиталната област в бъдеще, ако САЩ загубят предимството си, но няма да стане голямата доминираща сила само заради населението си. Напротив, ерата на роботиката и изкуствения интелект могат да променят правилата на играта в битката за световна хегемония.

Материалът е публикуван в klassa.bg в сътрудничество с Project Syndicate.