Земята, която никоя държава не иска (СНИМКА)
Сгушен на границата между Египет и Судан се намира малък парцел земя, който е наистина уникален. Това е една от последните ничии земи на планетата.
Нито една страна не го иска и е лесно да се разбере защо. Това трапецовидно парче земя с площ 2000 кв. км, наречено Bir Tawil, се намира в един от най-запустелите райони на Северна Африка. Релефът е предимно пясъчен и скален, без пътища, постоянни жители или природни ресурси.
От тук идва и твърдението, че този регион няма да допринесе с нищо за икономиката на нито една страна. Но това е само половината история, посочва Amusing Planet.
В съседство с Bir Tawil е разположен друг много по-голям триъгълник земя - Hala'ib, който също е съставен от пясък и скала, но граничи с Червено море и затова е по-ценен. Както Египет, така и Судан искат Hala'ib, но заради начина, по който е създадена границата между тях, всяка страна може да владее или Bir Tawil, или Hala'ib, но не и двете.
Което означава, че взимайки Bir Tawil, страната ще трябва да се откаже от претенциите си към по-големия и доходоносен Hala'ib, който никоя държава не иска да загуби.
Начало на тази странна ситуация е сложено през 1899 г., когато Обединеното кралство, което държи властта в района, подписва споразумение с Египет, за да управляват съвместно Судан, създавайки кондоминиум, наречен Англо-египетски Судан.
В действителност, британците имат пълен контрол върху Судан, тъй като Египет е само протекторат на Великобритания. Постигнато е съгласие границата между Египет и Судан да протече по протежение на 22-ия паралел.
Но три години по-късно британците решават, че договорената граница не отразява действителното използване на земята от местните племена в района. Така те съставят нова граница.
Малка планина точно на юг от 22-ия паралел, решава Великобритания, трябва да бъде управлявана от Египет, тъй като е дом на номадското племе Абабда, което има по-силни връзки с Египет, отколкото със Судан. Това става Bir Tawil.
Междувременно много по-голям триъгълник земя, наречен Hala'ib, разположен на север от 22-ия паралел, в непосредствена близост до Червено море, е предаден под судански контрол, тъй като е родината на племето Бежа, които са културно по-близки до Судан.
Проблеми с тази подялба не възникват, докато Судан не обявява независимост през 1956 г. Новото правителство обявява националните си граници, според които Hala'ib е част от Судан.
Египет, от друга страна, твърди, че това е временна административна юрисдикция и че суверенитетът е установен в договора от 1899 г., който постави границата на 22-ия паралел. Това прави Hala'ib египетски.
И докато граничните конфликти по света са доста често явление, това, което прави този конкретен конфликт уникален, не е желанието за притежание на Hala'ib, а по-скоро въздействието, което то има върху по-малкия парцел земя на юг от 22-ия паралел - района, известен като Bir Tawil.
Нито Египет, нито Судан искат да упражняват суверенитет над него, защото това би означавало да се откажат от претенциите си към Hala'ib.
Така на египетските карти Bir Tawil е показан като принадлежащ на Судан. На суданските карти той се появява като част от Египет. На практика, Bir Tawil не принадлежи към никого - той е ничия земя.