CNN: Ето защо голяма Русия има по-малко COVID-19 от Люксембург
Москва, освен интензивното тестване, е предприела и по-широк набор от мерки
Руският президент Владимир Путин заяви, че тази седмица страната му е успяла да спре масовото разпространение на коронавируса - и че ситуацията е „под контрол“, благодарение на ранните и агресивни мерки от страна на Кремъл, пише Мери Илюшина за CNN, цитирана от Инвестор бг.
Поставила ли е под контрол коронавируса Русия? Според информация, публикувана от руски служители, изглежда стратегията на Путин работи. Броят на потвърдените случаи на коронавирус е изненадващо малък, въпреки че Русия дели обща граница с Китай и регистрира първия си случай още през януари.
Цифрите се увеличават, но Русия - страна с население от 146 милиона жители - има по-малко потвърдени случаи на заразата от Люксембург - само 253 души са заразени до момента. За разлика от Люксембург, с население от едва 628 000 граждани, която до момента е отчела 670 случая на заболяване с коронавирус и осем смъртни случая.
Някои мерки на Русия за ранно реагиране - като затварянето на границата от 2600 мили с Китай още на 30 януари и създаването на карантинни зони - може да са допринесли за забавянето на ефективното избухване на заразата, казват някои експерти.
Значим рекорд при тестовете
„Генералният директор на Световната здравна организация (СЗО) каза: "тест, тест, тест“, заяви д-р Мелита Вуйнович, представител на СЗО в Русия, в четвъртък пред CNN. „Е, Русия започна това буквално в края на януари“.
Вуйнович добави, че Русия, освен интензивното тестване, е предприела и по-широк набор от мерки.
„Тестване и идентифициране на случаи, проследяване на контакти, изолация. Това са все мерки, които СЗО предлага и препоръчва, и те са били в сила през цялото време (в Русия)“, каза тя, добавяйки: „И социалното дистанциране е вторият компонент, който също започна сравнително рано“.
От Роспотребнадзор, държавният надзорник за потребителите в Русия, заявиха в събота, че са провели общо над 156 000 теста за наличие на коронавирус. За сравнение, САЩ ускориха темпа на тестване в началото на март, докато Русия е започнала масовото тестване още в началото на февруари, включително на летищата, като се фокусира върху пътници от Иран, Китай и Южна Кореа.
Това не означава, че все пак няма пукнатини в защитните мерки на Русия. Тя не започна незабавно да тества онези пътници, които пристигат от Италия или от други силно засегнати страни от Европейския съюз (ЕС), ограничавайки контрола за пристигащи от Европа пътници само до измерване на телесната температура и налагане на двуседмични карантини. По-голямата част от случаите на коронавирус, съобщени в Русия, са „внесени“ от Италия, според здравните служители.
Недоверие сред населението
Все пак Русия се бори с широко разпространения скептицизъм в обществото, наследство от съветското си минало. В социалните медии руснаците повдигнаха въпроси, отнасящи се до прозрачността на страната, като например прикритието около ядрената катастрофа с АЕЦ „Чернобил“ през 1986 г. и реакцията на страната по време на избухването на епидемията от ХИВ/СПИН през 80-те години на миналия век.
Новините за недостиг на защитна екипировка също подхранват скептицизма. И някои експерти поставят по съмнение надеждността на руската система за тестване, която зависи от една-единствена лаборатория.
Дейвид Беров, първият потвърден пациент с коронавирус в Москва, написа в Instagram, че вторият му тест показва отрицателен резултат, докато първият и третият тест са показали положителна пробра.
Твърденията за прикриване, опровергани от Кремъл и СЗО
Анастасия Василиева, ръководител на обединението на Съюза на лекарите, влезе в медийните заглавия с поредица от видеоклипове, в които тя твърди, че властите прикриват реалния брой на заразените с коронавируса, като заместват диагнозите с такива за пневмония и остра респираторна инфекция.
Московските здравни служители отрекоха обвинението и заявиха, че тестват пациенти с пневмония за коронавирус.
Самият Путин се обърна към обществеността по повод тревогите относно статистиката, като заяви, че правителството може да няма пълната картина, но не прикрива цифрите.
През седмица Русия всеки ден добавяше по 30-50 нови случая, като броят най-вероятно ще продължи да нараства още по-бързо. Въпреки това местният представител за СЗО казва, че Русия все още се справя сравнително добре, тъй като страната проследява епидемиологичните връзки на всеки случаи. В събота сутринта Роспотребнадзор представи тревожна информация относно броя на потвърдените случаи - 36 540 души са поставени под наблюдение заради риск от коронавирус.