Д-р Айлин Шеф обясни какво е лечението за хемангиоми и червени родилни петна

Червените родилни петна и детските хемангиоми са сравнително често срещани. Те се получават в резултат на трайно разширени капиляри, а причините за появата им остават все още неизвестни.

В зависимост от местоположението си, скоростта, с която растат и повреждат кожата, могат да бъдат не само козметичен проблем. Модерната наука вече разполага с достатъчно добри и изпитани средства, които в ръцете на опитен лекар, ги заличават. За съвременните методи на лечението им разговаряме с д-р Айлин Шеф, един от най-добрите специалисти по клинична и естетична дерматология в България. Тя е един от малкото лекари у нас, които се занимават с този проблем и използват последните нововъведения в медицината за справяне с проблема.
  
- Д-р Шеф, какво точно представляват червените родилни петна и детските хемангиомии и до колко са опасни?
- И детските хемангиоми, и червените родилни петна (Port Wine Stain) се състоят от струпвания на малки разширени кръвоносни съдове, чиято поява се установява още при раждането или се развиват до няколко седмици след това. Хемангиомите могат да се получат във всички части на тялото, но най-често се срещат по лицето, скалпа, гърба или гърдите. По-голямата част от тях не водят до усложнения и търпят обратно развитие до края на 7-мата година. В случаи обаче на бърз растеж, риск от кървене, естетични деформации или на деликатна локация като носа, устните или клепачите, може да се започне активно лечение с медикаменти през устата или да се приложат лазерни процедури.
Колкото до червените родилни петна (Port Wine Stain) – те се появяват най-често на лицето. Те от своя страна са свързани не просто с разширени капиляри – при тях има вродена аномалия в инервацията на кръвоносните съдове в засегнатия участък и те остават трайно разширени. Не само, че не изчезват с времето, а напротив стават по-тъмни (от розово-червени до лилави), в допълнение кожата става по-дебела. С напредването на годините започва и промяната по кожата в областта на петното – тя става по-плътна, грапава, с разширени пори и понякога с появата на малки синкави „възелчета” и „топченца”, които правят релефа още по-грапав. Единственото им лечение е лазертерапията, която осигурява тяхното изсветляване.

Цялото интервю с д-р Айлин Шеф четете в zdrave.to