Безценна информация: Как да си опазите личните данни, ако ви откраднат телефона
В днешно време, ако ви откраднат телефона, всичките ви данни, контакти, пароли и снимки ще бъдат видими за крадеца и той ще може да злоупотребява с тях по много начини. Даже ако не ви откраднат телефона, а само някой злонамерен си поиграе с него за 5 минути, много от данните ви ще бъдат откраднати.
Затова Александър Димитров, който е програмист и разкри как може да се скрият всички тези данни на устройството, че дори и ако го откраднат, крадците няма да могат да ги видят никога.
"За целта ние просто трябва да шифрираме телефона си. ПРОЧЕТЕТЕ ЦЕЛИЯ ТЕКСT, ПРЕДИ ДА РЕШИТЕ ДАЛИ ДА СИ ШИФРИРАТЕ ТЕЛЕФОНА, също се запознайте с всичките видове и възможности за шифриране, целта ми е да ви запозная какво точно е шифрирането и как да си защитите данните от чужди хора, затова ще опиша на кратко как се прави, вие ще трябва да видите за съответната ви марка телефон как става. Ако не разбирате нищо, кажете на някой който повече разбира да го направи, за да не си изтриете данните по случайност! Шифрирането заключва всичките ви данни и за да можете да ги разчетете, вие трябва да имате съответния ключ, (който ще е парола). За да шифрирате устройството си, просто отидете в настройките на телефона си, натиснете "Защита" и натиснете "'Шифриране". Сега трябва да зададете парола, само трябва да знаете, че тази парола ще трябва да я въвеждате всеки път когато стартирате устройството си и дори когато е заключено. Веднъж като шифрирате данните си, вече няма да можете да ги дешифрирате обратно, тоест няма да можете да махнете паролата при стартирането на устройството без да загубите данните си, затова трябва задължително да я запомните. Не връщайте фабричните настройки, понеже данните ви ще бъдат изтрити автоматично. Паролата трябва да включва най-малко 12 символа (Големи-малки букви и цифри). Сега цялото ви устройство ще се шифрира. Ако искате да шифрирате SD картата си (Карта памет), внимавайте понеже някой устройства изтриват всичките данни на нея и тогава я шифроват, затова намерете настройка "шифровай без да триеш данни". Знайте също, че SD картата ви няма да върви на други устройства без да въведете парола понеже е шифрирана. Ако искате само да шифрирате някой данни, отидете в магазина за приложения и напишете "Encrypt". Ще ви излезе голям списък с програми които може да шифрират данни поотделно.
Може да ви се струва досадно всеки път да въвеждате парола, но това е малка цена за много по-голяма сигурност. За мен, понеже имам много контакти и важна информация на телефона си, е абсолютно задължително да го шифрирам, така съм спокоен, че дори и да го изгубя, никой няма да може да види какво има в телефона ми. В случай, че нямате важни контакти и не ползвате телефона си често, няма да има смисъл да го шифрирате. Искам просто да запозная читателите, че има и такава опция и тя наистина действа, данните ви ще са абсолютно защитени от чужди хора. Не забравяйте, че може да шифрирате и лаптопите, таблетите, и компютрите си", разкри Александър Димитров, цитиран от Петел.