Facebook цензурира скандално изображение на Венера от Вилендорф (СНИМКА)
Според сайта Хипералерджик Hyperallergic, изображение на Венера от Вилендорф (датирана около 28 000-25 000 г. пр.н.е.), известната скулптура на женска фигура от палеолита, изглежда очевидно твърде провокативна, за да се появи на лична страница във Facebook. В края на декември 2017 г. италианка на име Лаура Гианда (която е регистрирала професията си като " артист награфити ") публикува снимка на древната варовиковастатуетка във Facebook. Снимката била премахната, тъй като се смята за неподходяща, докладват The Art Newspaper и AFP. Опитите й да обжалва решението са неуспешни, въпреки че три изображения на произведението, коитотя публикувавпоследствие остават активни.
„Naturhistorisches Museum” (Природо-историческият музей) във Виена, в който се помещава Венера от Вилендорф, насочи вниманието на по-широка общественост към инцидента и критикува реакцията на Facebook на палеолитния артефакт. Публикацията от 9 януари на Facebook страницата на музея, насочваща вниманието към цензурата на образа на Гианда, апелира: "Нека Венера бъде гола!"
"Никога не е имало оплакване от страна на посетителите относно голотата на фигурката и никога не сме чували, че никой изобщо би могъл да бъде обиден от вида на този артефакт", заяви генералният директор на музея, Кристиан Коеберл, в изявление за „Hyperallergic” . "Съвършенството на изображението и хармонията правят 29,500-годишната фигура на" Венера от Вилендорф "едно от най-изразителните произведения на изкуството от палеолита."
Междувременно собствените публикации във Facebook на Природо – исторически музей, които също съдържат Венера от Вилендорф, никога не са се сблъсквали с мрачната политика на сайта по отношение на голотата.Говорител на музея отбеляза: "Нашите публикации никога не са били изтривани / цензурирани от Facebook. През последните няколко дни например имахме публикация за деня на Св. Валентин с Венера на Вилендорф, секс между животни и т.н., и тя остана във Facebook.
Въпреки че Facebook ревизира политиката си през 2015 г., за да разреши публикации на "изкуство, което изобразява голи фигури", изображенията с такива фигури - произведения на изкуството, все още се свалят. Преди две години например социалната мрежа цензурира изображение на известната статуя на Едвард Ериксен "Малката русалка", намираща се в Копенхаген. Facebook в момента е в процес на съдебно дело във Франция за подобна цензура на публикация от 2011 г., посветена на "L'Origine du Monde"(Произходът на света) на Густав Курбе (1866), (много по-провокативна от Венера от Вилендорф) .
Малката скулптура, която е ок. 11 см, е открита близо до австрийския град Вилендорф по време на разкопки през 1908 г., проведени от археолозите на музея „Naturhistorisches Museum” във Виена. Анализът показа, че варовиковата фигура преди това е била покрита с червена охра. Изследователите вярват, че тя е издълбана с кремъчни сечива преди повече от 25 000 години и се счита за едно от най-разпознаваемите изображения на гола женска фигура в човешката история.