Какво смята да прави Илон Мъск с всичките тези пари?
Полети до Луната и до Марс, високоскоростен интернет за цял свят: проектите на шефа на "Тесла" са скъпи и амбициозни
Полети до Луната и до Марс, високоскоростен интернет за цял свят: проектите на Илон Мъск са скъпи и амбициозни. Мнозина вярват в успеха им: ето, че той успя да набере ново мащабно финансиране за компанията си "Space X".
Шефът на "Тесла" Илон Мъск приключи успешно поредния кръг на мащабно финансиране за своята компания "Space X". Общо е била набрана сумата от 850 милиона долара, съобщи CNBC, позовавайки се на вътрешни източници. Това вдигна пазарната оценка на компанията на 74 милиарда долара, уточнява "Дойче Веле".
През август 2020 фирмата все още струваше 46 милиарда долара. С новата финансова инжекция "Space X" вече е най-скъпата, финансирана с рискови капитали компания в САЩ, според класацията на американската специализирана фирма "CBInsights". А в света тя е втора след китайския технологичен концерн "ByteDance", чиято оценка възлиза на 140 милиарда долара.
В най-лошия случай "SpaceX" ще струва "само" 5,4 млрд. долара
Акцията на "Space X" вече се оценява на 419,99 долара - само един цент под магическата цена от 420 долара за една акция. През 2018 година Илон Мъск беше написал в Туитър, че обмисля дали да свали акцията на компанията от борсата, когато достигне 420 долара, тъй като тогава финансирането вече ще бъде осигурено.
Според експерти обаче акцията на фирмата може да е по-скъпа и от 420 долара, а общата цена на компанията да надхвърля въпросните 74 милиарда долара. Още миналия ноември анализаторът от инвестиционната банка "Морган Стенли" Адам Джоунс повиши дългосрочната си оценка за "Space X" на 101 милиарда щатски долара. През юли 2020, според него, тя струваше "само" 52 милиарда долара.
Ако обаче "Space X" надхвърли очакванията, цената ѝ може да скочи дори на 203 милиарда долара. А според възможно най-лошия сценарий за фирмата на Мъск, цената ѝ не може да падне под 5,4 милиарда долара.
Експертите посочват, че по-нататъшната съдба на "Space X" ще зависи от успеха или неуспеха на амбициозния проект "Starlink". Мъск очаква един ден "Starlink" да прави оборот от 30 милиарда долара годишно, тоест 10 пъти повече, отколкото с ракетната си програма.
Проектът, който трябва да осигури високоскоростен интернет в глобален мащаб, все още се намира в подготвителната си фаза. Той предвижда изстрелването на огромен брой сателити в космоса, чрез които да бъде изградена мрежа от високоскоростен интернет, достъпна от всяка точка на света.
Преди време Мъск беше изчислил, че за "Starlink" ще му трябват около 10 милиарда долара. От "Морган Стенли" твърдят обаче, че до 2032 година "Space X" ще трябва да налее в "Starlink" още около 50 милиарда долара.
За да започне да прави печалби, Мъск обяви, че "Stаrlink" ще бъде пуснат първоначално само в отделни тестови райони, сред които попада и Германия. Очаква се пробният старт в Германия да бъде даден през втората половина на тази година.
Полети до Луната и до Марс
"Starlink" обаче съвсем не е единственият толкова скъп проект на "Space X". Друг много амбициозен проект на Илон Мъск е неговата програма "Starship": за космически кораб с товароносимост, близка до тази на "Сатурн V" - ракетата, извела в космоса "Аполо 11" за мисията му до Луната.
Със "Starship" един ден Мъск се надява да превозва хора и товари до Луната и до Марс. В една ракета "Starship" ще има място за 100 човека.
Последният тест с прототип на "Starship" обаче завърши също с катастрофа, както и предишният през декември. В тази връзка главният инженер на "Space X" Джон Инспрукър заяви, че трябва да се работи още върху последния стадий - приземяването на ракетата.
Следващият тест за програмата предстои скоро, ако Федералната авиационна администрация на САЩ (FAA) разреши изстрелването: на стартовата площадка на полигона Бока Чика в щата Тексас вече чака следващата ракета. А стартът ѝ може да бъде даден още в края на февруари.