10 000 гости посетили София за 100 събития от календара на Българското председателство
Напредък по всички 120 досиета отчете министър Лиляна Павлова пред депутатите
10 000 делегати са посетили София през първите три месеца на годината, за да участват в 100 събития от календара на Българското председателство. Конференциите и срещите, планирани да се проведат в НДК и резиденция „Бояна“ по време на цялото председателство от януари до юни, са общо 324. Експертите на България в Брюксел са провели 700 заседания на работните органи на Съвета на ЕС. Те са осъществили 13 заседания по линия на КОРЕПЕР 1 и 12 заседания по линия на КОРЕПЕР 2, като са провели общо 64 триалога (преговорите с Европейския парламент и Европейската комисия) по 35 важни досиета.
Това са само част от цифрите, които отчете пред депутатите от Комисията по европейски въпроси и контрол на европейските фондове (КЕВКЕФ) министърът за Българското председателство на Съвета на ЕС Лиляна Павлова. Тя каза още, че се работи усилено по всички 120 досиета, които получи страната ни и към момента няма забавяне по нито едно от тях.
Българското председателство е станало повод за повишаване на интереса към страната ни, отчитат мониторинговите агенции. Почти 18 000 материала са публикувани и излъчени в медиите, свързани с дейността с председателството, от които само 5.6% са негативните, като са свързани предимно с протести или криминални събития, случили се по време на важни събития, но несвързани пряко с работата на председателството. Страната ни са посетили близо 1700 журналисти от 20 държави, които са отразявали събитията от софийския календар. В момента министерството се подготвя да посрещне едновременно близо 1000 акредитирани международни медии на срещата на върха в София на 16-17 май, която ще събере заедно лидерите на страните от ЕС и на Западните Балкани.
За интереса към страната, приоритетите и постиженията на председателството свидетелстват и данните от посещаемостта в интернет и социалните мрежи. За първите два месеца са регистрирани над 40 000 гледанията на живите връзки на основните заседания от Българското председателство, между които най-големият процент на посещаемост е на хора между 25-34 години. От старта си председателството има нови близо 13 000 приятели във Фейсбук, профилът в туитър на английски език отбеляза над 2 200 000 импресии, а интернет порталът на председателството – над 127 000 уникални посещения. Видеоклиповете на Българското председателство са гледани над 1 млн. пъти в социалните мрежи. Най- харесвани и споделяни са: „Няма как да не се влюбиш в нея от пръв поглед“ на български и на английски – 777 800 пъти, а изказването на председателя Доналд Туск по време на откриването на Българското председателство – 112 900 пъти.
Постиженията на Българското председателство се измерват и с конкретните ползи за европейските граждани, които идват от добрата работа и бързото приключване на законодателните досиета.
Постигнали сме напредък по редица важни дебати, сред които този за запазването на Кохезионната политика в новия европейски бюджет и реформата на общата европейска система за убежище, по която Българското председателство възобнови диалога чрез предложен от нас цялостен подход за управление на кризи. Страната работи усилено в изпълнение на водещия приоритет на Българското председателство Западните Балкани, както по отношение на подготовката на Срещата на върха на 16-17 май в София, така и по отношение на документа, който ще бъде приет като резултат от тази среща.
По време на Българско председателство до момента са приети окончателни текстове по важни досиета, сред които: регламент за климата, директивите за енергийната ефективност на сградите, за отпадъците, регламента за географското блокиране при пазаруване он-лайн, решение за Europass, регламент за доставки на колети. Постигнато е политическо съгласие по Програма творческа Европа, регламента за наблюдение на медицинските продукти за хуманна и ветеринарна употреба и създаване на Европейска агенция по лекарствата, директивата за командироването на работници и регламента относно мониторинга и докладването на емисиите на CO2 и разхода на гориво на нови тежки превозни средства.
За 11 г. членство в Европейския съюз, страната ни е сред държавите с най-нисък процент на нетранспонирано законодателство и по нито една процедура не сме достигнали до плащане на санкции, отчете още министър Лиляна Павлова. Тя посочи, че от 1338 директиви страната ни не е синхронизирала с националното си законодателството само 14 на брой. През 2017 година, от заложените общо 217 мерки, 150 са изпълнени, неизпълнените са 67, от които 59 се прехвърлят в Плана за действие за 2018 г. със срок за изпълнение до 31 януари 2018 г. Останалите 8 мерки са с отпаднала необходимост от изпълнение. От неизпълнените мерки само 20 са свързани със стартирали процедури за нарушения, които обаче са в процес на отстраняване.