Астронавт на НАСА сравни полетите на "Союз" и Crew Dragon и изненадващо установи...
Според нея кацането на Crew Dragon във водата й се е сторило „не по-меко“ от приземяването на капсулата на руския „Союз“
Астронавтът на НАСА Шанън Уокър сравнява полета на руския космически кораб "Союз" и американския екипаж "Crew Dragon" и не откри значителни разлики.
"Има разлики, но те не са много съществени. Нивото на претоварване е различно, не по-лошо или по-добро, просто различно, същото е и на етапа на връщане - различно натоварване, различни усещания при отваряне на парашута, например в Dragon прекарвате по-малко време под парашут, отколкото в Союз, каза Уокър на пресконференция в НАСА.
Според нея кацането на Crew Dragon във водата й се е сторило „не по-меко“ от приземяването на капсулата на руския „Союз“.
„Има разлики, но и много сходства“, обобщи астронавтът на НАСА, който летя до МКС на руския космически кораб „Союз“ през 2010 г.
Космическият кораб Crew Dragon се завърна на Земята в неделя след първия си планиран полет до МКС. Екипажът от четирима - астронавтите на НАСА Майк Хопкинс, Виктор Глоувър и Шанън Уокър, както и японският астронавт Соичи Ногучи – останаха на орбита в продължение на шест месеца.
През 2011 г. Съединените щати приключиха експлоатацията на космическата совалка, многократно използваната пилотирана транспортна система Space Shuttle.
След това до 2020 г. екипажите бяха доставени на МКС само от руския космически кораб "Союз", а САЩ възобновиха своите пилотирани полети със създаването на космически кораб за многократна употреба Crew Dragon от частната компания SpaceX. Към днешна дата той е извършил два редовни полета до МКС с екипаж.