Гущери със зелена кръв озадачиха учените

Група гущери на о-в Нова Гвинея имат една от най-екзотичните характеристики в животинското царство - зелена кръв. Американски учени се опитаха да определят какви може да са ползите от нея, съобщи Ройтерс.

Заради зелената кръв езиците, мускулите и костите на шестте вида гущери изглеждат също зелени. Това се дължи на огромните количества жлъчен пигмент биливердин, който се съдържа в организма им. Той е в пъти повече от това, което за други животни или за човека би било смъртоносно.

Учените все още не знаят какви предимства дава зелената кръв на земноводните, но еволюцията дава някои идеи. Като проследиха еволюционното дърво на гущерите от Нова Гвинея, изследователите от Луизианския щатски университет установиха, че зелената кръв се е появявала четири пъти независимо в историята им, вероятно идвайки от предшественик с червена кръв. Това не е обикновена случайност, а подсказва, че зелената кръв дава на гущерите някакво предимство, каза Кристофър Остин от Луизианския щатски университет. "Еволюцията може да прави невероятни неща, ако разполага с достатъчно време", заяви Остин.

В началото ученият мислел, че заради жлъчния сок гущерите от Нова Гвинея ще са неприятни на вкус и това ги предпазва от хищници. "Всъщност изядох няколко от тях и не са лоши на вкус", обяви Кристофър Остин. Той нахранил и кралска райска птица с гущерите, давайки й голямо количество от тях. Птицата не показала симптоми на отравяне, а само напълняла. Според учените ключът най-вероятно е в жлъчния сок. В организма си гущерите от Нова Гвинея имат 40 пъти по-високо количество на зелен жлъчен пигмент, от това, което би било смъртоносно за човека.

Съдържанието му в кръвта им е достатъчно, за да надделее над цвета на червените кръвни телца и да оцвети всичко в зелено, обясни Остин. При хората повишените нива на зелен жлъчен пигмент понякога убиват паразитите на маларията. Според Кристофър Остин кръвта на гущерите от Нова Гвинея може да е станала зелена, за да им помогне да се справят с маларията, която е проблем на острова. Това може да е резултат на еволюцията, целящ да убие паразитите на маларията, а може и предшествениците на тези гущери да са били толкова силно заразени от болестта, че да е реакция на тялото, каза Остин. Следващата стъпка на учените е да открият гените, участващи в процеса.