НАСА продължава с разкритията
Космическата агенция обясни кога ще стане ясно дали има живот на новооткририте планети и след колко време ще можем да се доберем до тях
150 000 земни години ще са нужни, за да стигнем до новооткритите светове. Последното откритие на НАСА предизвика фурор в научните среди. За първи път човечеството стига толкова далеч в търсенето на форми на живот извън Слънчевата система, съобщава bTV.
Не една, а 7 планети подобни на Земята обикалят в орбита около малката звезда „Траппист 1”. Те се движат изключително близо една до друга. Учените очакват да открият на тях вода, а защо не и форми на извънземен живот.
Откритието безспорно е голямо и е въпрос на време учените да потвърдят дали има друга планета като Земята, известна на човечеството.
„С това откритие направихме огромен скок за човечеството в търсенето на обитаеми светове и форми на живот извън нашата галактика”, каза ученият от НАСА Сара Сийгър.
През 2016 г. белгийски астроном открива 2 от планетите. Тогава кръщават системата „Траппист”, в чест на популярна белгийска бира, произвеждана от трапистките монаси. Година по-късно космическият инфрачервен телескоп "Спицър" открива останалите 5 планети.
„Това е откритие, направено с телескопа на НАСА, но откривателят е Микаел Гийон, той е астроном от Белгия, така че е едновремнно американско и европейско откритие”, обясни д-р Владимир Божилов, астрофизик и главен редактор на списание BBC Знание.
Опознаването на новите светове ще изисква и създаването на нови технологии за придвижване, тъй като с най-бързия космически кораб "Юнона", който обикаля около Юпитер, можем да стигнем до системата „Траппист 1” за 150 хиляди земни години.
Следващата година на мисия в Космоса ще полети телескопът „Джеймс Уеб”, който се очаква до 2 години да ни каже, дали на тези планети има атмосфера, като нашата и дали е възможно да има форми на живот.