Необичайна находка изуми археолозите на хълма Трапезица СНИМКИ

Според доц. Мирко Робов на мястото е имало и малък скрипторий

Успешен археологически сезон на хълма Трапезица отчетоха археолозите доц. Мирко Робов и доц. Деан Рабовянов, пише "Борба". 

Двамата представители на Националния археологически институт с музей при БАН проучваха съответно източната част и югозападния парцел на крепостта. Сред знаковите находки са порта с изображение на Иисус Христос, 500 монети, златен пръстен и още артефакти, които хвърлят яснота за живота на българите през Средновековието.

Представителен комплекс на висш духовник изследва в източната част доц. Робов. По думите му става въпрос за архиерейска резиденция, която напомня манастир. Именно през настоящия сезон беше открита порта с височина 5,5 метра и ширина 3,10 метра. Тя се отличава с три аркови пояса и богата украса от зелени панички.

„Част от единия пояс е запазен на място. Изключително грижливо обработени камъни, с много хоросан. Върху една от фугите в процеса на оформление на портата е поставено изображение на Христос. До него е издраскан кръст със сакралната формула „Иисус Христос побеждава“.

Намерихме дори фуги с вградени елементи. Подовото ниво е изсечено в скалата, целият комплекс обхваща една тераса, пространството е максимално усвоено“, обясни доц. Мирко Робов.

По думите му след средата на 13 век стария ограден зид е разрушен от юг. На негово място е поставена въпросната порта. Интересен момент е, че ограден зид от изток не е установен, което прави комплекса уникален.

„Няма такъв комплекс, който да няма от едната страна зид. А това точно от източната част на църквата, която е била видима откъм царския дворец и Царевец. Неслучайно тази част на Трапезица е представена с най-много подробности в миниатюрата на ватиканския препис на Манасиевата хроника“, каза още доц. Мирко Робов.

Той успява да открие през сезона и 50 монети, както и 6 писала за изобразяване върху восък. Това дава основание на археолога да предполага, че на мястото е имало и малък скрипторий.

В трапезарията са намерени много агнешки останки, такива от дивеч и различни видове риба, сред които щука и див шаран. Всичко това показва статуса на обитателите във въпросния представителен комплекс.

Не по-малко интересни са находките и на доц. Рабовянов, който проучва югозападния сектор на Трапезица. Находките са над 800, сред които 500 монети, предмети от бита, украшение и въоръжение.

Работата на терен тази година включва изследване на жилищен квартал, който се намира до югозападната порта. Находките са както от османския период, така и от Средновековието. Някои от постройките са издигнати преди османското нашествие, а други преди това. Продължава и проучването на некропола до църква № 22, като са разкрити около 30 гроба. В един тях са намерени златен дамски пръстен с украса от перли и ставка от камък, както и сребърни копчета.

И двамата археолози са категорични, че вече може да се премине към консервация на проучените от тях площи. за източната част ще бъдат необходими около 200 000 лв., а двойно повече ще трябват за частта, над която работи доц. Рабовянов.

Много от частите на терена са напълно проучени и това ще улесни консервационната дейност. Пари за това обаче в момента не са предвидени. „Принципала е Министерство на културата. Парите идват от там. Това са планови разкопки. След консервацията има още едно перо, а именно обектите да бъдат включени в посетителски маршрут“, каза доц. Робов.

Около 70 декара е площта на Трапезица, като в момента са проучени едва 15%, при това не напълно. Между музейната сграда и църква номер 3 предстои проучване на  д-р Стилян Иванов, който чрез специален метод ще разбере дали там има застрояване.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук