Пловдивски археолози с уникална находка, мащабна за историята на страната ни
Става въпрос за каменна плоча от 255-а година, с внушителни размери и надпис, свързан с култа към бог Дионис
Нова мащабна за историята на страната ни находка откриха пловдивските археолози, които проучват Епископската базилика на Древен Филипопол. Става въпрос за каменна плоча от 255-а година, с внушителни размери и надпис, свързан с култа към бог Дионис, предава БНТ.
Специалистите вече са разчели древния надпис. Той е на старогръцки. В него 45 последователи на бог Дионис благодарят за оцеляването си след готското нашествие през 251 година и почти пълното унищожение на Пловдив. С възхвала споменават и военните императори от този период - Валериан и Галиен.
"Тези хора издигат този паметник като един символ на своята надежда за добро бъдеще и възстановяване.
Находката затвърждава тезата на археолозите, че под огромния християнски храм е имало езическо светилище", заяви Николай Шаранков, епиграф.
"Храм на императорския култ. Текстът гласи, че това е в чест на двамата императори, на Римския сенат, на Филипопол, на народното събрание на Филипопол. Един толкова важен и значителен надпис не може да бъде на случайно място. Той не е случайно попаднал тук, защото ние го изчислихме, той е някъде към тон и 400 килограма", казва Жени Танкова, археолог.
"Той ни дава длъжностите, които тези лица заемат в сдружението за мистерии", допълва Шаранков.
Археолозите очакват след реставрацията плочата да бъде експонирана на видно място, тъй като е от изключителна важност за предисторията на базиликата.