Сензационна находка край Годеч променя историята!
Откриха морски влечуги на 245 млн. години, любител палеонтолог завел учените при праисторически животни
Уникални останки от праисторически животни от дълбините представиха учени от Националния природонаучен музей - БАН, пише "Телеграф".
Находките от морски влечуги са на възраст около 245 милиона години и са открити край град Годеч. Досега се смяташе, че у нас не са намирани останки от морски влечуги от времето на триаския период преди 252-201 млн. година, съобщават от Националния природо научен музей.
В процеса на работа обаче палеонтолозите се натъкват на данни за по-ранни открития на морски влечуги в България. Оказва се, че преди десетилетия край град Белоградчик е намерен частично запазен скелет на влечугото Nothosaurus giganteus, който понастоящем се съхранява в Природонаучния музей в Щутгарт.
Така случайното откритие на фосили от Годеч е вторият документиран случай на находки от морски влечуги в страната:
Сред намерените край Годеч вкаменелости се открояват зъби от нотозавър и вероятно от плакодонт, наподобяващо костенурка морско влечуго, което се е хранило с черупчести животни като миди и охлюви.
Освен това бяха събрани зъби и люспи от различни риби, както от акулови от групата на хибодонтоподобните, така и от костни риби, вероятно от род Saurichthys. Най впечатляващите находки обаче са скелетни елементи от влечуги, сред които прешлени, ребра и бедрена кост.
На необичайните вкаменелости пръв ce натъква местният любител на фосилната фауна Димитър Димитров, който осъзнава значимостта на своето откритие и веднага се свързва с учените в НПМ-БАН. Палеонтолозите от музея посещават района и Димитров лично завежда екипа на мястото на находката. В знак на признателност Димитров е поканен за съавтор на научното съобщение, като активно участва и в оформлението му.
Палеонтолозите гл. ac. д-р Латинка Христова и докторантът Владимир Николов от НПМ БАН в сътрудничество с гл. ас. д-р Дочо Дочев и студентката Гергана Велянова от Софийския университет и доц. д-р Любомир Методиев от Геологическия институт на БАН представиха пред геоложката общност уникалните находки на Националната конференция с международно участие „Геонауки 2021“.