Сензационна версия: Везувий спасил Помпей от по-страшна, бавна и мъчителна смърт (СНИМКИ)

Разхождайки се из руините на древния град Помпей си представяме картината на известния художник Карл Брюлов - "Последният ден на Помпей" - ужасна трагедия, която сполетява изведнъж местните. След изригването на вулкана, те се задушили, а после били погребани в продължение на векове под слой от пепел и лава. Учените обаче са все по-малко сантиментални за съдбата на тези хора. Според тях, ако гражданите не загинали по време на изригването на Везувий през 79 г., те са били обречени на още по-ужасна съдба - дълга и мъчителна смърт по друга причина, пише pravda.ru.

Въпреки че обикновено са свързвани с древните римляни, акведукти са конструирани много по-рано и се свързват с етруските. Самите съоръжения от тръбопроводи се използвали за довеждане на относително чиста вода до домовете на хората. Но именно от там идвала и опасността. Според тогавашните хигиенни стандарти в материала на тръбата имало олово. По принцип главно богатите римляни са се възползвали от удобствата на акведуктите и това е причината някои историци да смятат, че елитът на Древен Рим е бил отровен и с антимон.


"Последният ден на Помпей", художник: Карл Брюлов


Самият химичен елемент пък идват от вулканичната пепел, която заедно с водата влизала в акведукта и от там в домовете на хората.

Авторът на новото изследване - историкът Кору Лунд Расмусен от Университета на Южна Дания опровергава хипотезата за отравяне. След като анализира оцелели фрагменти от оловна тръба, той и колегите му установиха, че тя е покрита с дебел слой варовити плаки отвътре. Следователно, питейната вода съдържала вар, а не отровни оловни съединения.

 


Древният 140-километров водопровод Аква Августа е една от най-големите, най-сложните и скъпи системи за водоснабдяване в древния свят, която е осигурявала вода най-малко осем от тогавашните градове на залива на Неапол, включително Помпей и Херкулан.

Авторът на изследването далеч не трябва да прави категорични изводи. За да се провери новата теория, е необходимо да се установи съдържанието на антимон в човешките останки и копролитите (вкаменени екскременти) от руините на Помпей.

Превод и редакция: БЛИЦ