Щастието наистина може да се купи с пари, ето цената

От психологическа гледна точка редовната заплата е джакпот, смята ученият Килингсуърт

От хиляди години хората си задават един въпрос: парите носят ли щастие ? Идеята, че парите не могат да го купят, е дълбоко вкоренена в обществото, но нова работа на изследовател на щастието поставя това под въпрос - авторът твърди, че парите все още могат да купят щастие.

Изследователят на щастието Матю Килингсуърт, старши сътрудник в Wharton School of Business към Университета на Пенсилвания, казва в новата си работа, че е открил, че идеята, че парите не могат да купят щастие, е напълно погрешна.

Той установи, че щастието му се увеличава постоянно, поне до доход от стотици хиляди долари годишно. Но какво се случва след това? Дали щастието се стабилизира, намалява или продължава да нараства?

Проучването установи, че парите могат да купят щастие, а животът в бедност утроява вероятността от развитие на депресия и тревожност, пише IFLScience. От друга страна, внезапният късмет значително ще подобри нашето краткосрочно щастие.

От психологическа гледна точка редовната заплата е джакпот, каза Килингсуърт, а по-високият годишен доход корелира с цялостното щастие и благополучие на човек, пише glasnews.bg.

В работата си Килингсуърт сравнява данни от три групи изследвани, общо 33 000 души:

хора с ниски доходи;
хора със среден доход;
изключително богати хора.

Резултатите от анализа показват, че богатите хора са значително по-щастливи в сравнение с хората, които печелят над 500 000 годишно.

Освен това разликата между богатите хора и участниците със средни доходи е почти три пъти по-голяма от разликата между хората със средни доходи и хората с ниски доходи.

Между другото, резултатите поставят под съмнение идеята, че хората със средни доходи са близо до върха на своята крива пари-щастие.

Изследователят също така отбелязва, че абсолютният размер на разликата в щастието между най-богатите и най-бедните хора е невероятно голям.

По този начин авторът на изследването заключава, че връзката между количеството пари и щастието всъщност продължава, независимо колко напредвате нагоре по икономическата стълбица.

Килингсуърт също отбелязва, че връзката между щастието и богатството не се ограничава до факта, че богатите могат да купуват повече материални блага.

Изследователят смята, че това е малко по-дълбоко: всъщност притежаването на богатство е по-скоро свързано с чувството за сигурност, което идва от наличието на по-голямо количество пари.

Всъщност по-голямото чувство за контрол върху живота може да обясни около 75 процента от връзката между парите и щастието.