Учен със сензационно твърдение за хората след 2045 г.

През юли тази година Рей Кърцвейл издаде новата си книга, наречена The Singularity Is Near

Концепцията за сингулярност, тоест сливането на човешкия интелект и ИИ, е заимствана от света на квантовата физика.

Футуролозите отдавна спорят кога ще се появи такава технологична уникалност, която ще изведе човечеството на ново ниво на развитие и може би значително ще увеличи продължителността на живота ни.

Американският компютърен учен и известен футуролог Рей Кърцвейл отдавна твърди, че технологичната сингулярност най-вероятно ще се случи някъде в средата на 21-ви век и с развитието на изкуствения интелект неговите прогнози стават все по-вероятни, пише Popular Mechanics.

През юли тази година Рей Кърцвейл издаде новата си книга, наречена The Singularity Is Near, която е продължение на книгата му от 2005 г. The Singularity Is Near. В тази книга футурологът твърди, че човешкият интелект ще се увеличи милион пъти с помощта на наноботите, имплантирани в мозъка ни.

Много прогнози на различни футуролози така и не се сбъднаха, но някои се сбъднаха. Във всеки случай подобни прогнози разширяват разбирането за това какво може да бъде бъдещето, пише glasnews.bg.

Кърцвейл отдавна вярва, че човечеството се движи към технологична уникалност, когато човек и машина ще станат едно. Дори преди 25 години учен изложи теория, че още през 2029 г. ще бъде създаден AI, който ще може да извършва трилион изчисления в секунда. Много учени осмиваха тази идея, като предполагаха, че подобно нещо, ако се случи, няма да е по-рано от 100 години. Но новият напредък в ИИ предполага, че тази теория може да стане реалност много по-рано.

В новата си книга Кърцвейл не само се придържа към предишните си прогнози относно развитието на AI, но също така вярва, че до 2045 г. хората с помощта на наноботове, имплантирани в мозъка, ще могат да увеличат интелекта си милион пъти. Футурологът вярва, че хората ще получат комбинация от естествен интелект и кибернетичен интелект и всичко това ще работи като едно цяло.

По-рано Кърцвейл твърдеше, че след като достигнат сингулярността, хората ще получат суперинтелект, който ще им позволи да създават революционни технологии. Тоест хората ще се превърнат в биомеханични същества.

Някои учени смятат, че такова сливане на хора и AI наистина е неизбежно и вече започва. Маркъс дю Сотуи от Оксфордския университет вярва, че хората се движат към хибридно бъдеще, където изкуственият интелект и човешкият интелект могат да бъдат комбинирани.

В същото време хибридното съществуване на AI и хората носи със себе си някои проблеми и въпроси, на които трябва да се отговори. Как ще се държат хората? Ще могат ли хората да живеят вечно? Ще промени ли това представата за това какво означава да си човек?

Кърцвейл вярва, че AI ще донесе безпрецедентен напредък в медицината, тоест самата идея за безсмъртието не е извън границите на възможното.

Футурологът смята, че от началото на 30-те години хората ще могат да получат технологии, които ще допринесат за постепенното увеличаване на продължителността на живота им. Въпреки че ученият казва, това не е гаранция, че човечеството ще може да получи вечен живот