Учени от Големия адронен колайдер на CERN с гръмка новина: Открихме...

Международен екип от физици се натъкнаха на неутрино за първи път

Наскоро от ЦЕРН (CERN) обявиха съществуването на петата сила на природата. Сега се появиха още подробности по темата.

Международен екип от физици, работещи в Големия адронен колайдер на CERN, обяви първото откриване на кандидати за неутрино чрез съоръжението.

Това са едни от най-малките, най-слабо взаимодействащи частици, познати на науката. Въпреки че са навсякъде, само при определени условия взаимодействат с материята. Науката твърди, че милиони частици неутрино преминават постоянно през тялото ви, но за да бъдат „видени“ са необходими специални детектори и условия.

Научната публикация на екипа от ЦЕРН е публикувана в списание Physical Review D. В нея учените описват наблюдаването на шест различни взаимодействия на неутрино по време на стартирането на компактен емулсионен детектор, инсталиран в ускорителя през 2018 година.

FASER, както е точното име да уреда, е направен от 101 оловни и 120 волфрамови плочи, всяка от които съдържа съответен брой емулсионни филми. Неутрино, произведени от реакцията в Големия адронен колайдер, се разбиват в ядрата на тежките метали във FASER, оставяйки следи от присъствието си върху емулсионните слоеве.

Учените споделят, че преди този проект никога не е имало следи от неутрино в колайдера.

Според Джонатан Фън, професор по физика и астрономия в Калифорнийския университет, този значителен пробив е стъпка към развитието на по-задълбочено разбиране на тези неуловими частици и ролята, която те играят във Вселената.