Уникална археологическа находка на 2000 г. от Мъртвия град (СНИМКИ)
Останки от жител на древния римски град Помпей, починал в резултат на изригването на Везувий през 79 г. сл. Хр., са открити по време на разкопки в мъртвия град, превърнат в археологически музей под открито небе.
Това е човек, който според учените по време на смъртта е бил на около 35 години и вероятно имал проблеми с крака си. Може би това не му е позволило да напусне града по време на изригването. Трагедията го е сполетяла на улицата. Експертите нарекоха тази находка „невероятна“, предаде БГНЕС.
По-рано в хода на разкопките учените откриха овъглени тела на жертви на природни бедствия, които са били добре запазени под земята. Много от тях са открити в положението, в което са намерили смъртта си. Сега тези артефакти, свидетелстващи за трагедии от древните времена, се съхраняват в Националния археологически музей в Неапол. Смята се, че по време на изригването на Везувий в Помпей са живеели от 12 до 20 хиляди души.
Напълно погребан под слой от лава и пепел, градът е открит за първи път през 1592 година. Малка табела с надпис "Помпей" е открита след почти 100 години - през 1689 г., но тогава са мислели, че останките принадлежат на видния политик и пълководец Помпей Велики (106-48 г. пр.н.е.). Разкопките на Помпей продължават през 18-ти и 19-ти век. Те не спират и досега, тъй като около 20% от мъртвия град остава под земята.