2 дни след бунта Харманли го удари на ядене и пиене, избра винар на годината (СНИМКИ)
Над стотина почитатели се събраха в ловния парк за празника на домашното червено вино
Два дни след бунтовете в бежанския лагер, които изправиха града на нокти, Харманли реши да отпусне нервите и го удари на ядене и пиене, пише haskovo.net. Над стотина почитатели се събраха в ловния парк за празника на домашното червено вино, което се провежда вече 20-та година, а основен организатор е клуб „Възрожденец“.
Между дългите маси на поляната димяха скари, на което се приготвяше подходящото мезе за червеното. Самите маси пък бяха отрупани с мезета и салати, както и с бутилки, повечето пълни със собственото производство.
47 майстори на домашното бяха дали мостри от еликсирите си, които се оценяваха от двама професионални дегустатори – семейство Камен и Илияна Коеви, които работят за винарски изби.
Конкурсът за най-добро домашно червено се провеждаше като мажоритарните избори в два тура с абсолютно мнозинство. Първо се пресяваха качествените вина и така за втория тур се класираха 14 производители.
Първото място бе за Иван Боянов, който се оказа същият човек, като втория – Иван Генев, иначе казано – Иван Мандраджията. Майсторът на червения еликсир не за първи път печели престижната надпревара в прочутия с вината си харманлийски край. Затова участвал в конкурса с две различни вина, а за всеки случай и с две имена. Конспирацията обаче бе разкрита. Което, разбира се, не му отне наградите – 220 и 150 литрови бъчви, осигурени от винарската изба на Никола Зайчев.
„Всяка година вземам от Зайчев по една бъчва, тази година две, накрая ще му ги взема всичките“, обяви от микрофона винар номер едно за годината.
На трето място се класира дама – Милена Данаилова, която получи като награда по-малка бъчва.
„Тази година реколтата бе добра, съответно и виното бе много добро“, обяви от микрофона Никола Зайчев.
Разбираемо след ексцесиите в бежанския лагер преди два дни основна тема на разговор по масите бе бунтът на мигрантите. На масата на журито бе оставен и плакат, който призовава за изнасяне на лагера от Харманли.
„Като тръгна по световните новини онзи ден бунтът в лагера, ми се обажда приятел от Русия и притеснено пита как сме и какво става. А аз му казвам: „Серьожа, нито вие, руснаците, се оправихте с афганистанците, нито пък американците. Но ние, харманлийци, се справихме“, гордо разказа харманлиец, вдигайки за наздравица чаша с червено.