Какво могат да изкарат на бойното поле Русия и Украйна, ако започне война СНИМКИ

Москва може да разчита на 12 420 танка, а Киев – на едва 2596 машини

Най-големият военен сблъсък в света за последните три десетилетия – това представлява войната между Русия и Украйна. Ако конфликтът се разгърне с пълна сила, едни срещу други ще застанат над половин милион войници със стотици бойни единици във въздуха, на земята и в морето.

За последен път толкова големи армии воюваха по време на операция „Пустинна буря“ в Ирак през 1991 г. С какво разполагат Киев и Москва? На базата на публично известната информация, bTV събра данни за възможностите на двете армии.
 


Русия изпрати по границата си с Украйна около 100 хиляди войници, но разполага с още 800 хиляди и цели два милиона резервисти, които са били на активна служба през последните 5 години.

 


Украйна има армия от 209 хиляди души и може да мобилизира още около 900 хиляди човека, според оценките на експерти.

Голяма част от личният състав в пограничните райони има опит от сраженията със сепаратистите през последните години.
 


5 към 1 – такова е съотношението при танковете между Русия и Украйна. Москва може да разчита на 12 420, а Киев – на едва 2596 машини.
 


Има и голяма разлика в способностите. Основният боен танк на украинската армия е доста старият Т-64, който датира още от 60-те години. И той, и по-новите Т-72 и Т-80 се модернизират с по-нова електроника и защити, но си остават наследство от съветските времена. По-малко от 150 са бройките от най-новия чисто украински танк Т-84.
 


Срещу тях има Русия има близо 400 бройки от най-модерния си танк Т-90 и хиляди подобрени версии на съветските модели.


Украйна разчита да ги спре с американските противотанкови ракети „Джавелин“ и турските бойни безпилотни самолети „Байрактар“.

Въоръжените с ракети дронове бяха използвани от Азербайджан срещу Армения в Нагорни Карабах преди две години, като показаха изключителна ефективност на места, където няма достатъчна защита за вражеските танкове и артилерия.
 


В сегашния случай, обаче, руските сили се очаква да имат добро прикритие. И те, и украинските им противници ще разчитат предимно на зенитни ракети, разработени по времето на Съветския съюз и модернизирани през последните години в местните военни заводи.

Във въздуха, обаче, Украйна е много далеч от паритет с Русия. С по-малко от 100 съвременни изтребителя и ударни самолети и малко над 30 щурмови вертолета, бившата съветска република трудно ще опази небето над територията си – даже и по-малко от една трета от 2000-те руски бойни самолета и вертолета да участват в конфликта.
 



Освен това, Москва може да разчита на екипажи, които са натрупали значителен боен опит в Сирия.
 

След загубата на Крим, украинските военноморски сили са в сложно положение в Черно море. Те разполагат само с една фрегата, ракетен катер и няколко десантни и патрулни кораби.
 

Срещу това Черноморският флот на Руската федерация има ракетоносен кръстосвач, 6 фрегати с тежко въоръжение и 10 корвети. Под водата пък действат 7 дизелови подводници. 10 плавателни съда могат да се използват за стоварване на морски десант.

Количествата на бойната техника, естествено, са само част от уравнението. Мотивацията на военните от двете страни може да наклони везните в неочаквана посока.