Какво могат да изкарат на бойното поле Русия и Украйна, ако започне война СНИМКИ
Москва може да разчита на 12 420 танка, а Киев – на едва 2596 машини
Най-големият военен сблъсък в света за последните три десетилетия – това представлява войната между Русия и Украйна. Ако конфликтът се разгърне с пълна сила, едни срещу други ще застанат над половин милион войници със стотици бойни единици във въздуха, на земята и в морето.
За последен път толкова големи армии воюваха по време на операция „Пустинна буря“ в Ирак през 1991 г. С какво разполагат Киев и Москва? На базата на публично известната информация, bTV събра данни за възможностите на двете армии.
Русия изпрати по границата си с Украйна около 100 хиляди войници, но разполага с още 800 хиляди и цели два милиона резервисти, които са били на активна служба през последните 5 години.
Украйна има армия от 209 хиляди души и може да мобилизира още около 900 хиляди човека, според оценките на експерти.
Голяма част от личният състав в пограничните райони има опит от сраженията със сепаратистите през последните години.
5 към 1 – такова е съотношението при танковете между Русия и Украйна. Москва може да разчита на 12 420, а Киев – на едва 2596 машини.
Има и голяма разлика в способностите. Основният боен танк на украинската армия е доста старият Т-64, който датира още от 60-те години. И той, и по-новите Т-72 и Т-80 се модернизират с по-нова електроника и защити, но си остават наследство от съветските времена. По-малко от 150 са бройките от най-новия чисто украински танк Т-84.
Срещу тях има Русия има близо 400 бройки от най-модерния си танк Т-90 и хиляди подобрени версии на съветските модели.
Украйна разчита да ги спре с американските противотанкови ракети „Джавелин“ и турските бойни безпилотни самолети „Байрактар“.
Въоръжените с ракети дронове бяха използвани от Азербайджан срещу Армения в Нагорни Карабах преди две години, като показаха изключителна ефективност на места, където няма достатъчна защита за вражеските танкове и артилерия.
В сегашния случай, обаче, руските сили се очаква да имат добро прикритие. И те, и украинските им противници ще разчитат предимно на зенитни ракети, разработени по времето на Съветския съюз и модернизирани през последните години в местните военни заводи.
Във въздуха, обаче, Украйна е много далеч от паритет с Русия. С по-малко от 100 съвременни изтребителя и ударни самолети и малко над 30 щурмови вертолета, бившата съветска република трудно ще опази небето над територията си – даже и по-малко от една трета от 2000-те руски бойни самолета и вертолета да участват в конфликта.
Освен това, Москва може да разчита на екипажи, които са натрупали значителен боен опит в Сирия.
Количествата на бойната техника, естествено, са само част от уравнението. Мотивацията на военните от двете страни може да наклони везните в неочаквана посока.