Дянков с ужасяващи прогнози за България! Предстоят само тежести
Излизането на Великобритания от ЕС не е положително, смята бившият вицепремиер
„След Брекзит предстоят само тежести за България и Източна Европа. Решението на Великобритания да напусне ЕС допълнително усложнява темата за това кои фирми ще идват към България. Излизането на Великобритания не е положително от каквато и да била гледна точка”. Това заяви бившият финансов министър и вицепремиер Симеон Дянков.
По повод новината, че Европейската комисия планира ускорено въвеждане на еврото в страни като България, той заяви, че мястото на страната ни е в еврозоната.
„Изминали сме голяма част от пътя за приемането на еврото като валута, но не вярвам това да стане в близките 3-4 години. На България са необходими поне 2-3 години, да излезем от тежестите в публичните финанси. Тези условия ще натежат”, каза Дянков пред bTV.
Според него левът и еврото са достатъчно стабилна валута към този момент. „Ние трябва да разберем, че Европа ще гледа приоритетно към други теми и сами ще трябва да се погрижим за икономиката си”, съветва бившият финансов министър. Според него резултатите от Брекзит трябва да бъдат поучителни за България, защото са показали ясна картина на регионалните различия в икономическия растеж.
„Гласуването във Великобритания беше много ярко разделено. В южната част, която е по-богатата, и в северна – по-бедната, гласуването беше различно. При нас е същото – северна България изостава и трябва да се вземат спешни мерки за икономически растеж там”, категоричен е Симеон Дянков.
По повод решението на арбитража България да плати 550 млн. евро за АЕЦ Белене, той коментира, че сумата е сериозна, но трябва да се гледа напред.
„Енергийните проекти от Големия шлем костваха на България няколко милиарда. „Белене” е неефективен, ярко корупционен проект – по-добре завинаги да остане зад нас. Белене като проект не ни трябва”, убеден е Дянков.
Той смята, че има пазар по света - особено в Азия и в Близкия Изток, за тези реактори, които така или иначе държавата ще трябва да плати. Много по-добре е те да се продадат, смята Дянков.
„По-добре да теглим чертата и да кажем – по друг начин ще се развиват българската икономика и енергетика. Необходими са много повече инициативи в Северна България”, заяви още бившият вицепремиер.
По повод обсъжданото увеличение на учителските заплати, той разкритикува министър Меглена Кунева. „Съветът ми е да намерят тези 120 млн. лв. Учителските заплати трябва да се вдигнат. Но не беше уместно Кунева да говори сега”, обясни Дянков.
Той смята, че българското правителство стои стабилно в няколко основни политики и даде за пример енергийната. Единственият недостатък на кабинета той вижда в липсата на икономическа и регионална политика. „Надявам се, че Брекзит ще ни даде момент за размисъл – какво да направим за това всички българи да се чувстват част от ЕС”, посъветва бившият вицепремиер. /БЛИЦ