Готви ли се майдан в Румъния? Улиците в Букурещ почерняха от хора, хиляди излязоха на протест (СНИМКИ)

Хиляди румънци излязоха на протест в Букурещ срещу планове за промени в наказателното законодателство, които биха освободили около 3500 души от затворите. Проектите за законови промени на коалиционното правителство на Социалдемократическата партия и Алианса на либералите и демократите предизвикаха остри критики и серия от протести (какви са промените вижте по-долу в текста).

Против приемането на предложените промени се обяви Националната служба за борба с корупцията, Службата за борба с организираната престъпност и тероризма, главната прокуратура, а президентът призова те да бъдат оттеглени.

В неделя около 10 000 румънци, недоволни от предложените промени, излязоха на протест в столицата. За лозунги на демонстрацията протестиращите избраха „Корупцията убива", „Не на амнистията". Държавният глава Клаус Йоханис отиде при протестиращите. Той заяви, че е отишъл на Университетския площад, за да покаже възмущението си от факта, че "една шайка политици" иска да промени законодателството и да отслаби правовата държава.



"Дойдох тук, на Университетския площад, като хиляди румънци, за да изразя възмущението си. Една шайка политици със съдебни проблеми иска да промени законодателството в Румъния, иска да отслаби правовата държава, нещо, което не може да бъде допуснато. Недопустимо е да се променя законодателството и десетки или стотици разследвани политици да се окажат с чисти досиета и да продължат беззаконията. Румънците с право са възмутени", заяви държавният глава.

Президентът, който се присъедини към шествието, беше приветстван с аплодисменти и скандирания "Йоханис е с нас!" и известно време вървя заедно с множеството.

Демонстрацията се охранява от полицията, засега няма регистрирани инциденти. Аналогични протести се провеждат и в други румънски градове.

Министерството на правосъдието представи в сряда проект за помилване, който би освободил около 3500 души от затворите. Друг проект предвижда декриминализиране на злоупотребата със служебно положение, когато щетите са под 44 500 евро, и намалява максималната присъда за това престъпление от седем на три години затвор.

Президентът Йоханис, който е близък до опозиционната Националлибералната партия, поиска в петък правителството да се откаже от планираните промени. В публикувано във „Фейсбук" съобщение той написа, че тези планове са „нецелесъобразни, неприемливи и изглежда се правят за определени лица".