Новото лазерно оръжие на САЩ! От какво да се страхуват Русия и светът
В течение на една година американският флот ще проведе изпитания с лазерно оръжие, петкратно превишаващо по мощност всички свои предишни аналози. Но според руските военни експерти такива комплекси засега не могат да бъдат ефективни, защото могат да работят само в идеални климатични условия – без дъжд, мъгла, бури и други подобни.
Военноморските сили на САЩ се подготвят за изпитания на лазерно оръжие с мощност 150 кВт. Благодарение на мощния енергиен източник, американските кораби ще могат с изстрел на цена един долар да поразяват безпилотни самолети на противника, а след известно време – фронтова авиация, крилати ракети и дори кораби.
"Предишният модел премина изпитания преди три години на борда на десантния транспортен кораб-амфибия Ponce в Персийския залив. Но резултатите от тестовете на 30 кВт оръдие не бяха удовлетворителни за командването на флота и разработката на оръжието бе пренасочена към друга компания", каза за "Руски дневник" полковникът от запаса и бивш главен редактор на списание "Военнопромишлен куриер" Михаил Ходорьонок.
Както той отбелязва, сега резултатът е налице, и след година това оръжие ще може да се окаже на борда на някой от американските самолетоносачи или миноносци.
"Все пак, лазерното оръжие е много енергоемко. За един изстрел е необходим генератор с мощност от 450 кВт, а такива силови агрегати са рядкост. С такива са оборудвани новият миноносец на ВМС на САЩ Zumwalt и още няколко кораба", допълва анализаторът.
Батерията трябва да стигне за продължително сражение с множество противници, както по вода, така и във въздуха. За целта генераторът към лазерното оръжие трябва или да е с резервни акумулатори, или да е с източник на енергия, който ще се презарежда по време на воденето на огън.
Както разказа за американското издание "Уориър" (Warrior) директорът по развитие на бизнеса във фирма DRS Technologies Доналд Клик, в момента батериите на лазерните оръжия за американските кораби издържат до 100 изстрела без презареждане.
Но руските експерти се отнасят скептично към новото американско оръжие. И причините за това са няколко.
Недостатъците на лазерното оръжие
"В наши дни лазерните комплекси все още не могат да се разглеждат в качеството им на пълноценно оръжие. Те все още не представляват заплаха за личния състав и техниката – засега не достига пробивна мощност. Ефективното средство срещу ракетите и авиацията си остават същата тази авиация и противоракетните комплекси", казва за "Руски дневник" източник от военнопромишления комплекс.
Той също така подлага на съмнение изявлението на Доналд Клик за способността на американските лазери да извършат 100 изстрела без презареждане.
"В Съветският съюз, на полигона Сари Шаган в република Казахстан, вече са провеждани изпитания с първото лазерно оръдие. Оръжието наистина можеше да поразява крилати ракети и самолети, но за да работи, трябваше да се използват ресурсите на най-близката атомна електроцентрала. Засега не съществуват батерии, способни да осигуряват лазерните оръжия с достатъчно количество енергия", допълва той.
Лазерното оръжие в съвременна Русия
В момента и в Русия активно текат разработките на лазерни комплекси. Но в достъпните открити източници няма много информация за тях – изследванията се провеждат под гриф "строго секретно".
"В нашата страна лазерните системи засега са само интегрирани в други оръжейни системи. Те се използват за целеуказване и в други системи за обезпечаване на боя. Пълноценната "оръжейна самостоятелност", която днес американците демонстрират, в Русия още не е постигната", каза за "Руски дневник" полковникът от запаса и военен наблюдател на ТАСС Виктор Литовкин.
Той подчертава, че лазерното оръжие има един съществен ключов недостатък: засега може да се използва само при идеални метеорологични условия.
"Засега американските лазерни оръдия могат да работят само в ясно слънчево време: никакви дъжд, мъгла или прах. А да не говорим за условията на реални бойни действия, когато цялата земя се тресе от взривовете на минометните и танковите снаряди", допълва анализаторът на ТАСС.
Източник: Руски дневник