4 важни правила за пазаруване на Черния петък
Харчим по 500 лв. за дрехи и електроника
На 29 ноември се задава традиционният вече "Черен петък", а над 50% от българските потребители ще пазаруват, сочи проучване на Асоциацията за защита на потребителите, цитирано от Investor.bg.
Средната сума, която ще харчи човек е 500 лв., като най-голямо ще бъде пазаруването в търговските центрове и онлайн магазините. Най-предпочитаните стоки ще бъдат дрехите, следвани от електрониката и обувките.
Отстъпките средно са между 40 и 60%.
На този ден обаче потребителите трябва да внимават, защото се случват най-големите измами и подвеждащи реклами. Според председателя на Асоциацията за защита на потребителите Пейо Майорски има много фалшиви отстъпки и клиентите трябва да следят цените на продуктите, които искат да закупят.
"Бъдете особено внимателни, ако в магазина ви предложат "стоков кредит", особено ако покрай него има още нещо - например застраховка. Обикновено в магазина се предлага такъв кредит с 0% лихва.
Тъй като в подобни случаи печалбата за кредитодателя е с много нисък размер, е възможно да ви предложат услуги срещу допълнителни такси като застраховки и т.н. Потребителят не е задължен да приеме.
Ако приемете заема и решите да го погасите предварително, фирмите за бързи заеми нямат право да събират допълнителни такси, с изключение на договорите, в които е фиксиран лихвеният процент. Може да се предвиди такса до 1% от размера на кредита", обясни Пейо Майорски.
Трябва да се внимава със стоките на кредит, защото накрая потребителят може да се окаже в ръцете на колекторските фирми. След това започва техният тормоз при забавяне или неплащане, допълни той.
От Асоциация за защита на потребителите препоръчват 8 важни стъпки на "Черен петък":
1. Пазарувайте от онлайн магазин, който познавате или сте проучили. В адреса на линка трябва да има S (https), както и катинарче, което е знак за сигурност. Ако се окаже, че сте пазарували от некоректен търговец, оспорете плащането пред банката. По-добре е да го направите писмено, за да получите и официален отговор. Имайте предвид, че за тази процедура банката може да начисли такса.
2. Не купувайте импулсивно – предварително решете какво ви е необходимо или искате, складирайте го във виртуалната си пазарска кошница и изчакайте деня с намаленията. Наистина ли бихте взели нещо, което не ви трябва, само защото пише "70% намаление"?
3. Щом набележите желаните стоки, обиколете магазините (или проверете в съответните сайтове) и вижте цените им преди намаленията. Сметнете дали обявеното намаление е равно на обещания процент.
4. Имате 14 дни период за размисъл, в който може да върнете продукта си, купен онлайн. Това важи и ако сте го купили на Черния петък. След като върнете покупката, търговецът е длъжен да ви възстанови заплатената сума в рамките на други 14 дни.