„Акшам”: Как ще се движат цените на петрола през идните дни?

През изминалите дни цената на петрола ту скачат нагоре, ту падат надолу. Саудитска Арабия и Русия вече подкрепят идеята на ОПЕК за удължаване на ограниченията върху добива до март 2018 година с цел повишаване на цената, пише турското издание „Акшам”, цитирано от ИноСМИ.

Министърът на енергетиката на Саудитска Арабия Хали дал Фалих и министърът на енергетиката на Русия Александър Новак се срещнаха тази седмица и във връзка с необходимостта от постигането на равновесие между търсенето и предлагането заявиха готовността си да сключат споразумение за пореден път.
 
Това е така, защото ръста на добива извън ОПЕК – в САЩ и страните, които не влизат в картела, превиши очакванията на ОПЕК, и на фона на ниската цена на петрола прогнозите за миналия януари не се оправдаха. В резултат всичко, до което доведе миналия подход към ограничаването на добива, на практика отново се изпари.
 
Всъщност ОПЕК и другите производители се обявяваха за ограничаване на добива до края на 2017 година. Но сега предложението съкращаването на добива да се удължи до март 2018 година намира все по-голяма подкрепа.
 
В момента, след като министрите на редица страни публикуваха съвместни изявления относно цената на петрола, цените отново се покачиха с близо 3%. Цената на сорта Brent на борсата в Лондон се увеличи с 1.31 долара до  52,15 долара за барел. А петролът West Texas Internediate поскъпна с 1.31 долара и стигна цената от 49,19 долара за барел. Ситуация изглежда се променя с всеки изминал ден.
 
При това страните, добиващи петрол, са доста притеснени от тези танцови колебания. Те се стремят към устойчивост на балансираното търсене и предлагане, както и от повишаването на цените. Затова, за да се избегнат колебанията, производителите искат ограничението върху добива от 1.8 милиона барела дневно да се запази за по-продължително време.
 
Въпросът за удължаване на съкращаването на добива с девет месеца, тоест до март 2018 година, ще бъде активно обсъждан на срещата, която ще се състои на 25 май. Президентът на Русия Владимир Путин открито говори, че подкрепя това предложение.
 
ОПЕК подчертава, че през 2017 година добивът на компаниите, добиващи шистов петрол в САЩ, както и на страните, които не влизат в ОПЕК, ще нарасне с 58% и ще достигне милион барела дневно.
 
При тези условия ОПЕК казва, че при сегашното равнище на добив търсенето на петрол на картела се е увеличил само с 200 000 барела дневно, при това радикалното съкращаване на добива може и да не даде някакви осезаеми резултати; подчертава се, че в основата на новото споразумение трябва да бъде заложен подходът с деветте месеца. Затова на дневен ред седи и тезата за това, че съкращаването на добива трябва да бъде удължено до март 2018 година.

Превод и редакция: БЛИЦ