Американските ултрабогаташи много ги боли от тази новина

Конгресът ще разглежда законопроект за специален данък върху парите на най-богатите

Данъчен законопроект, предложен в понеделник в Конгреса, ще задължи с милиарди долари данъци супербогаташи като Джеф Безос, Илън Мъск и Бил Гейтс, ако бъде приет. Вносители на законопроекта са сенаторите Елизабет Уорън (демократ) и Бърни Сандърс (независим), заедно с още няколко демократи от Камарата на представителите, пише BG-VOICE.

По думите им с приемането му ще се осигурят милиарди долари от така необходимите на хазната приходи и ще се подпомогне за намаляването на имущественото неравенство, което силно се задълбочава по време на пандемията

Проектът предвижда облагане с 2% годишен данък на горницата на богатството над 50 милиона долара и 3% на горницата на това, което надхвърля 1 милиард.

Ефектът от закона

Сенатор Уорън подчерта, че законът ще засегне само 100 000-те най-богати американски семейства, представляващи върховите 0,05% в градацията на населението по богатство, и ще събере за хазната 3 трилиона долара за 10 години.

Допълнителните приходи ще отидат за детски грижи, образователна инфраструктура и чиста енергия.

Същият вид данък беше защитаван от Уорън по време на кандидатпрезидентската й кампания, когато лозунгът „Два цента“ стана популярен за скандиране по митингите от подкрепящите въвеждането на данъка. Той възникна, защото сенаторката често обичаше да казва, че „това са само 2 цента за всеки долар над 50 милиона“.

Ако предложеният закон за „данък богатство“, наречен Ultra-Millionaire Tax Act, беше в сила през 2020 година, Джеф Безос щеше да плати 5,7 милиарда долара данък и да му останат 185 милиарда;

Илън Мъск – 4,6 милиарда и да остане със 148; Бел Гейтс щеше да се раздели с 3,6 милиарда, а Марк Зукърбърг – с 3 милиарда. Изчисленията са на организациите Institute for Policy Studies и Americans for Tax Fairness.

Уорън смята, че данъкът е още по-належащ по време на пандемията, която задълбочи имущественото неравенство в американското общество и е създала още милиардери.

Критиците

Според критиците новият данък може да се окаже неконституционен и лесно би могал да бъде надхитрен от богаташите.

Те посочват, че повечето европейски страни са изоставили „данък богатство“ заради по-малко от очакваните приходи и лесното му заобикаляне от супербогатите. Въвеждането му ще представлява и огромно предизвикателство за администрацията.

Мерки срещу избягване на данъка

За борба с „изплъзванията“ от закона проектът предвижда осигуряване на 100 милиарда долара на Службата по вътрешни приходи (Internal Revenue Service) за безкомпромисното му прилагане.

Ще се изисква поне 30% от домакинствата с имущество от над 50 милиона долара да бъдат инспектирани, както и да се внедрят нови технологични инструменти в помощ на службата.

Има предвиден и неприятен сюрприз за онези, които биха поискали да си сменят гражданството и де се преместят в друга страна, за да избегнат данъка – 40% „изходен данък“.

Според сенатор Уорън около половината от приходите от новия данък ще дойдат от милиардери, които са добавили над 1 трилион долара общо към богатството си във времето на кризата.