Анализ: Русия ще използва агресивен метод за...
Москва въвежда нови мерки за преодоляване на петролните санкции
Москва въвежда нови мерки за преодоляване на петролните санкции, обявени от Запада - и този път става дума за въвеждането на много мощни инструменти.
Руските петролни производители ще направят това, което отдавна се очаква от тях - ще намалят добива на черно злато. Какъв ефект ще има това както върху световния петролен пазар, така и върху руския бюджет?
Цените на петрола скочиха с 2,50 долараслед съобщения, че Русия ще намали производството с 500 000 барела през март. Миналата година производството на петрол в Русия, противно на много прогнози, се е увеличило с 2% - до 535 милиона тона, или 10,7 милиона барела на ден. Серията от нови санкции от Запада обаче принуждава Русия да предприеме контрамерки.
„Днес ние напълно продаваме целия обем произведен петрол, но, както беше посочено по-рано, няма да продаваме петрол на тези, които пряко или косвено се придържат към принципите на „ценовия таван“. В тази връзка Русия доброволно ще намали производството с 500 хиляди барела на ден през март.
Това ще допринесе за възстановяването на пазарните отношения“, каза вицепремиерът Александър Новак. При вземането на по-нататъшни решения Москва ще действа въз основа на възникващата пазарна ситуация, добави той.
Оказва се, че през март Русия може да намали добива на петрол до 9,3-9,4 милиона барела на ден. През януари-февруари се очаква добив на ниво от 9,8-9,9 милиона барела на ден.
От 5 декември Европейският съюз забрани използването на доставени от Запад морски застрахователни, финансови и брокерски услуги за доставка на руски петрол по море на цена над 60 долара за барел. А на 5 февруари ЕС също наложи забрана за закупуване на руски петролни продукти и определи тавани на цените.
Какъв ефект ще има това върху световния петролен пазар? „Намаляването на производството с 0,5 милиона барела на ден е значително за глобалния баланс на търсене и предлагане, това трябва да доведе до увеличение на световните цени на петрола с, да речем, 3-5 долара за барел, при равни други условия“, казва анализаторът Роналд Смит.
Има обаче фактори, които могат да компенсират това намаление. „По-рано петролният картел ОПЕК често намаляваше добива на петрол с 400-500 хиляди барела на ден, за да постигне баланс между търсенето и предлагането на петролния пазар, като Саудитска Арабия най-често поемаше основния „товар“. Това обаче беше преди шистовата революция в САЩ да се случи.
И днес намаляването на добива с 500 000 може бързо да бъде компенсирано от увеличаване на добива на петрол в САЩ. Следователно е възможно цените на петрола да останат в сегашния коридор от 80-90 долара за барел, дори ако Русия намали производството“, казва експертът Наталия Милчакова.
„Най-вероятно текущото поскъпване на петрола до 86 долара е границата. Причината е забавянето на глобалната икономика и възможността за глобална рецесия“, каза Артьом Деев, ръководител на аналитичния отдел в “Амаркетс”.
Има обаче фактори, които могат да повишат цените на петрола. Това изисква увеличаване на търсенето. И това е възможно от страна на Китай, както и на Индия. Ако търсенето нарасне с допълнителни 500-600 хил. барела на ден, цените на петрола може отново да се върнат до 100 долара за барел и дори да се повишат, не изключва Милчакова.
Пазарните страхове могат да играят в полза на Русия. „С течение на времето пазарът може да приеме хода на руското правителство като намек, че производството може да бъде намалено допълнително и по този начин рисковата премия може да се вмъкне в световните цени на петрола“, каза Смит.
Освен това, добавя той, отстъпката на “Урал” може дори да се свие поради намаляване на предлагането на руски петрол на пазара за тези, които могат и искат да го купят. Освен това има възможност за спад в търсенето на превоз на петрол и това ще намали високите премии, които сега получават превозвачите, твърди експертът.
„Това ще създаде ситуация, при която най-малкото няма да е толкова изгодно за клиентите да се пазарят с нашата страна. Купувачите ще продължат да искат отстъпка от нашите компании и тя ще бъде предоставена. Но може би с течение на времето отстъпката все пак ще стане по-малка “, отбелязва Деев.
Той оценява нетния ефект за руските петролни производители от неутрален към положителен.
„Ако ценовият ефект е такъв, какъвто очакваме, тогава намалението от 5% на производството вероятно ще бъде напълно или повече от компенсирано от покачващите се реализирани цени за руските петролни компании, а данъчните приходи дори биха могли да се повишат. Руските данъчни закони са проектирани по такъв начин, че данъчните приходи са по-чувствителни към промените в цените, отколкото към промените в обема“, очаква Смит.
И все пак съществува риск световните цени на петрола да не се покачат тази година и това ще се отрази на състоянието на руския държавен бюджет.
„Приходите от петрол и газ може да се окажат с около 1 трилион рубли по-ниски от планираните 9 трилиона рубли, ако само обемът на добива на нефт намалее и цените останат на сегашното ниво.
Ако приемем, че няма да има недостиг на петрол и цените съответно ще паднат под 60 долара за барел, тогава Русия ще получи по-малко приходи от петрол и газ с 1,5–2 трилиона рубли, докато бюджетният дефицит ще надхвърли планираните 2,9 трилиона рубли, ”, прогнозира Милчакова .
Според нея Русия ще може да неутрализира последиците от ембаргото и „таваните на цените“ за руския петрол едва през 2024–2025 г. Тоест пълното преориентиране на експортните потоци ще отнеме още една-две години. Едва след това ще можем да сме сигурни, че Русия е намерила нови стабилни потребители на своите въглеводороди, заключва експертът.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук