Англичаните продават имотите си у нас заради Brexit

Ваканционният пазар на морето се движи от българите

Пазарът на ваканционни имоти по Южното ни Черноморие се раздвижи. Първо, те продават защото решението за излизане на Великобритания от ЕС, би им създало проблем да стопанисват имотите си в България. И второ - заради курсовите разлики. Паундът доста падна спрямо еврото. Когато тук цените са в евро, излиза много по-изгодно за тях да продават и дори малко да намалят цената. Именно затова някои ваканционни имоти, които се продават от англичани, са с по-ниски цени. Това обясни Илиана Василева, зам.-председател на "Сдружение брокери на имоти" пред "Стандарт".

Прогнозите, че това лято руските купувачи ще се завърнат и ще купуват ваканционни имоти, по-скоро не излязоха верни. "Върнаха се руските туристи от гледна точка на това, че Турция е затворена дестинация за туризъм, но ръстът на купувачи и инвеститори от Русия не е голям, както беше през предишните години", каза Илиана Василева.

"За съжаление, руските купувачи не се завърнаха по родното Черноморие", коментира и Стефка Томова. Повечето руснаци дори продават имотите си. "Купуват тези, които са с постоянно пребиваване тук. Например, ако са си купили нещо в Слънчев бряг и искат да дойдат в по-голям град, да отидат в Бургас или Поморие. Местят се от ваканционния тип към имот, който е с жилищно предназначение", обясни Стефка Томова. По думите й и от българите има интерес към ваканционните имоти. Като през миналото лято, така и сега основно те движат пазара.

За първи път от доста време насам се усеща търсене на къщи и вили около София. През предишните години на застой на пазара, този тип имоти не се търсеха често. Хората, които имаха възможност да купуват жилище, търсеха по-скоро апартаменти. Те бързо се дават под наем, бързо се препродават. Докато ваканционният имот или селската къща се използват най-вече за уикенда и ваканции, те са като екстра, бонус за едно семейство, коментират брокери. Илиана Василева каза, че има хора на пазара, които търсят парцели или къщи за целогодишно живеене в околностите на София. "Това е нова тенденция, защото през последните 5 години това го нямаше. Хората искат да се изнесат, да живеят целогодишно в къща в околностите на столицата. Новата тенденция е да се търсят парцели, които да се застроят", коментира Илиана Василева.

Все по-често купуват апартаменти в строеж. Завръща се интересът към покупката на жилища в строеж както за собствено ползване, така и с цел инвестиция. Тенденцията се забелязва най-вече в София и другите големи градове Пловдив, Варна и Бургас. Постепенно обаче се наблюдава активизиране на пазара на жилища "на зелено" и в някои от областните градове като Благоевград, Велико Търново, Стара Загора и др. Причините за този интерес са недостигът на качествени имоти ново строителство и ниските лихви по депозитите.

Голям процент от новопостроените жилищата се реализират директно от инвеститора и дори не успяват да стигнат до агенциите за недвижими имоти. Търсещите жилище използват възможността да изберат разположението на апартамента си от гледна точка на изложение и етаж, и правят промени в жилището по време на самия строеж. Това е и основното предимство на сделките "на зелено" - купувачите участват активно в проектирането на вътрешното разпределение на жилищата.

От различни имотни агенции съобщават, че от началото на годината между 20% и 50% от продажбите в София са в комплекси в процес на строителство. Забелязва се, че цените на имотите "на зелено" догонват цените на вече завършените жилища и на имотите старо строителство като няма такива големи отстъпки, каквито се даваха преди време. Това може да се обясни с дисбаланса между търсене и предлагане.

През миналата 2015 г. се засили реализацията на нови проекти с финансиране от банките, а много от купувачите на имоти "на зелено" си осигуряват кредит от банката, която финансира инвеститора, при по-добри условия. Банковото финансиране за купувачите влиза при издаване на Акт 14 за сградата - т.е. завършен груб строеж. Най-често банките отпускат около половината от необходимата сума за покупка на имота. Но хората с по-високи доходи могат да разчитат и на кредит, който покрива по-голяма част от цената на имота, пише Стандарт.