Банките се давят в кеш.... и това е проблем
Депозитите в търговските банки в САЩ са се увеличили със 17.5% на годишна база и възлизат на 16.8 трилиона долара
Докато средният човек би искал да има солиден баланс в депозити, самите банки може да се чувстват малко по-различно в това отношение, пише money.bg.
Депозитите представляват един от най-евтините източници на финансиране в сектора. За съжаление, сравнително малко компании търсят заеми в наши дни (в период на пандемия), което означава, че банките седят на купчина излишни пари, без да има къде да ги вложат - освен това да намалява възвръщаемостта им, пише Ед Ярдени, главен инвестиционен стратег на Yardeni Research.
Депозитите в търговските банки в САЩ са се увеличили със 17.5% на годишна база и възлизат на 16.8 трилиона долара, установи той. Касовите наличности са нараснали повече от два пъти от началото на 2020 г., пише Ярдени, до 3.8 трилиона долара в сравнение с 1.7 трилиона долара.
Като цяло банките успяха да компенсират слабия растеж на заемите, освобождавайки резерви, заделени миналата година в очакване на вълна от лоши заеми поради икономическото въздействие на пандемията.
За щастие, най-лошите сценарии не са се реализирали, така че банките се чувстват комфортно, като освобождават част от тези резерви в печалби през първото тримесечие на годината.
Банковите инвеститори обаче не винаги възнаграждават банките за освобождаване на резерви, отбеляза Ярдени. Всъщност ETF-ът на SPDR S&P Bank (тикер: KBE) намалява с близо 2%, откакто банките започнаха да отчитат финансовите резултати за първото тримесечие през миналата седмица.
Резултатите за най-големите банки бяха по-добри от очакваното. Но инвеститорите чакат да видят как ще се справят банките в дългосрочен план, тъй като освобождаването на резерви е временно явление.
По същия начин инвеститорите също не са сигурни колко дълго дейността по търговия и сключване на сделки на фондовите пазари ще подкрепя най-големите банки.
Междувременно регионалните банки нямат големи инвестиционни банкови операции, на които да разчитат - което означава, че скоро трябва да видят ръст на заемите, в подкрепа на възвръщаемостта си.
Без заеми и малко сигурност относно това колко дълго ще останат депозитите в банките, когато икономиката се отвори отново, банките са предпазливи къде да сложат излишните си пари в брой, като някои са избрали да насочат капитали към паричните фондове.
"С други думи, банките не инвестират всички свои нови средства от депозити в ценни книжа или други инвестиции", пише Ярдени.
Свърши ли 15-годишната мъка за европейските кредитори?
Изминаха доста трудни 15 години за водещите банки в еврозоната. Лошите времена включваха финансовата криза от 2008 г.; гръцката дългова криза; и сега пандемията от COVID-19.
Но дори и добрите времена не са били толкова значителни, като заемодателите в 27-членната група са изправени пред отрицателни лихвени проценти и стагнация на местните икономики. От своя връх през 2007 г. до минимума през 2021 г., индексът на банките Euro Stoxx се срина с 89%.
Но изведнъж в групата има признаци на живот, поведен от френската BNP Paribas, испанската Banco Santander, италианската Intesa Sanpaolo и холандската ING, благодарение на нарастването на доходността на облигациите.
Лихвите по 10-годишните френски облигации сега редовно флиртуват с положителната територия, а Goldman Sachs очаква доходността на бенчмарка в Германия, която е отрицателна от близо две години, да достигне нула до края на годината. От 29-ти октомври, непосредствено преди изборите в САЩ, до момента, секторът е спечелил 71%.
Друг е въпросът дали този отскок е реален, или не. Имало е и други моменти, когато секторът е виждал големи възходящи движения, най-вече през 2009 г., преди да се обърне надолу.
Повишаването на доходността на облигациите предизвика обаче недоволството на Европейската централна банка, която за разлика от Федералния резерв на САЩ смята, че ходовете могат да попречат на икономическото възстановяване. Президентът на ЕЦБ Кристин Лагард, главният икономист Филип Лейн и членът на управителния съвет Изабел Шнабел изразиха тревога от покачването.
Текущата доходност е около мястото, където ЕЦБ е ускорявала покупките в миналото, отбелязва Ник Кунис, ръководител на изследването на финансовите пазари в холандската банка ABN Amro. "Смятаме, че повишаването на темпото на закупуване на нетни активи е първата и най-очевидна точка на действия за ЕЦБ", каза той.
Така че активна ЕЦБ може да застраши зараждащото се възстановяване на банковите акции в еврозоната.
"Те са евтини, въпросът е дали стойността на стила ще продължи да се възприема и ще бъде подпомогната от циклично възстановяване за европейските банки. По-стръмна крива би помогнала, но очакванията са, че ЕЦБ ще се намеси, за да ограничи това", каза Себастиен Гали, старши макро стратег в Nordea Asset Management.
В историята на банките в еврозоната има нещо повече от доходността на облигациите. Изплащането на дивиденти на практика е забранено от ЕЦБ до края на септември, но анализаторите сега повишават очакванията за изплащания, според данни на Morgan Stanley.
И, както спомена Гали, оценката не е притеснителна. Според FactSet банките от еврозоната се търгуват на 0.6 пъти по-голяма балансова стойност. Сравнете това със САЩ, където SPDR S&P Bank ETF е с подобно съотношение от 1.2 и ще видите, че европейските банки изглеждат далеч по-добра алтернатива.