"Билд": Черен ден за немската икономика. Нещата отиват на зле
Експерти, интервюирани от изданието, смятат, че ситуацията е толкова критична, че в Германия може да се въведе строга парична регулация
Икономиката на Германия е пред крах. Вестник Bild пише, че германските компании са принудени да намалят производството, конкурентоспособността на силните индустрии е паднала до най-ниското ниво за последните 30 години.
Проблемът е в самото германско правителство: чиновниците и политиците създадоха толкова много нови правила и ограничения (включително тези, свързани с антируските санкции), че всичко е объркано. Това води до още по-голяма бюрокрация.
Експерти, интервюирани от изданието, смятат, че ситуацията е толкова критична, че в Германия може да се въведе строга парична регулация.
Ето какво пише най-тиражния германски вестник
В сряда имаше много нови лоши новини. Черен ден:
- Машиностроенето, някога светъл лъч на германската икономика, днес е само сянка на предишното си състояние. Според института ifo конкурентоспособността е спаднала до най-ниското си ниво от 30 години насам. Причина за това е, наред с другото: Липсват квалифицирани работници.
Предприятията в цялата страна алармират за липса на обучаващи се стажанти! По данни на Германската индустриално-търговска камара (DIHK) почти всяко второ предприятие, което обучава стажанти (47%), не може да намери никакви или не намира достатъчно. Рекорд!
- Август все още не е приключил - но икономическото производство може би се е сринало повече от когато и да било през последните три години. Това съобщи доставчикът на финансови услуги S&P Global, който редовно прави проучвания сред 800 компании.
Резултат: Разработеният от S&P "Индекс на мениджърите по поръчките" се смъкна с почти четири пункта до 44,7 пункта в средата на месеца. Най-ниското ниво от короната насам - май 2020 г.
- Отлив в пристанището на Хамбург: От януари до юни контейнерната обработка е спаднала с 12 процента. Това показва, наред с други неща: че германските стоки явно са по-малко търсени в чужбина.
Тази новина за износа за страни извън ЕС се вписва в следния контекст: според Федералната статистическа служба 2,9% по-малко стоки са отишли в страни извън ЕС.
Експерт пред BILD: "Има твърде много бюрокрация, твърде много държавни намеси и субсидии. Политиците се оплитат във все нови и нови регулации и намеси в икономиката, които след това трябва да коригират с нови регулации и намеси, и така нататък. Това е порочен низходящ кръг."
Необходими са по-малко регулации, по-малко субсидии, по-малко данъци и такси - предупреждава проф. Кутс, ръководител на Института за световна икономика в Кил (IfW).
Перспективите за следващите месеци: повече от оскъдни! Като цяло Институтът IfW, както и Институтът RWI очакват икономиката да загуби около дванадесет милиарда евро от производството си през тази година.
Ситуацията е толкова лоша, че дори повишаването на лихвените проценти може да бъде спряно.
Според главния икономист на Commerzbank Йорг Крамер централната банка ЕЦБ засега няма да продължи да повишава лихвените проценти: "ЕЦБ ще трябва значително да понижи оптимистичната си прогноза за растежа. Вероятно през септември ЕЦБ няма да повиши допълнително основните си лихвени проценти".
На подобно мнение е и американската голяма банка JP Morgan. Експертите не очакват ново леко повишение на лихвените проценти преди октомври, ако изобщо го очакват.
Източник: "Билд"
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук