Биомасата – алтернативният и по-евтин източник на енергия за Враца
В последните години енергията от възобновяеми енергийни източници все по-скоростно навлиза в ежедневието ни. Основната причина за това са целите на Европа за намаляване на въглеродните емисии и производството на чиста енергия.
Насочването на вниманието именно към ВЕИ се крие в това, че те подпомагат енергийната независимост и допринасят за намаляване на цените на енергията. Безспорно биомасата е сред основните източници на възобновяема енергия. Тя се произвежда от остатъци от растителни култури. Съществува многообразие от форми на биомасата, които могат да се ползват за енергийни цели. С приложението й в производството на енергия, се увеличават възможностите за енергийна сигурност и намаляване на емисиите на парниковите газове.
Именно по тази причина законодателството на ЕС за насърчаване на възобновяемите енергийни източници се разви значително през последните 15 години. С използването на биомасата за енергийни цели може много по-бързо да се изпълнят амбициозните цели на Европа за нисковъглеродна икономика. Нека не се пропуска и фактът, че технологиите за оползотворяване на биомасата са щадящи за околната среда.
Икономическата и енергийна криза, особено в последната година, постави всички страни в сложна ситуация. Всяка държаваттърси начини, за да запази енергийната си сигурност и независимост. Някои дори избраха отново пътя към въглищата, други насочиха поглед към ВЕИ-тата.
„Топлофикация Враца“ е предприятие, което от дълги години е взело решение да започне да използва именно биомасата като екологичен източник на енергия. Потърсихме за коментар изпълнителния директор на топлофикационното дружество инж. Радослав Михайлов, за да ни разкаже повече за този вид гориво и ползите за гр. Враца.
"Биомасата е екологичен източник на енергия. Тя е възобновяема. Основната причина да започнем да оползотворяваме биомаса са нейните икономически, екологични и социални предимства.“, заяви инж. Михайлов. По думите му заради високите цени на природния газ, "Топлофикация Враца" ще продължават да използват биомаса.
Той обясни, че благодарение на изгарянето на този вид чисто гориво имат възможност да бъдат по-независими от драстичното повишение на газа.
Въпреки че в последните дни имаше срив на цената на "синьото гориво", според инж. Михайлов никой не може да предвиди със сигурност дали това не е временно явление поради факта, че върху стойността на природния газ има отражение всяка промяна в обстановката в европейски мащаб.
По думите му намалението нa цeнaтa нa гaзa зa Eвpoпa в последно време ce дължи ocнoвнo нa няĸoлко фaĸтopа, а именно зaпълвaнe нa eвpoпeйcĸитe гaзoxpaнилищa нaд 90%, зaпълвaнe нa ĸaпaцитeтa зa peгaзифиĸaция нa тepминaлитe зa втeчнeн гaз, тoплoтo зa ceзoнa вpeмe. "С използването на биомасата ние успяваме да осигуряваме отопление на клиентите на достъпна цена, въпреки променливата цена на природния газ.", обясни инж. Михайлов.
Наред с многобройните ползи от използването на биогорива за производство на чиста енергия, можем да изтъкнем и факта, че събирането и оползотворяването на дървесината намалява опасността от възникване на пожари. Много често основната причина за възникване на горски пожари през летните месеци от годината са оставените без надзор и гниещи остатъци от растителни продукти.
При оползотворяването на биомаса се извършва едновременно санитарна сеч и отстраняване на болни и опасни дървета. Това подобрява значително и горското стопанство.
Според редица енергийни експерти в контекста на зелената политика на Европа държавата трябва да продължава да стимулира производството на енергия от биогорива, както и да намери решение за намаляване на административните тежести, забавящи реализирането на екологични проекти. Именно бюрократичните процедури в България често спъват инвестициите.
Инж. Михайлов даде за пример, че издаването на разрешителни за редица проекти може да се бави с години. Според него е необходимо да се процедира, както в много европейски държави, а именно процесът да се извършва с онлайн заявка.
По думите на изпълнителния директор на "Топлофикация Враца" и други енергийни експерти използването занапред на биомасата трябва да бъде дългосрочна инвестиция. Очакванията са в България биомасата да става все по-атрактивна и за други топлофикационни дружества предвид намерението за производство на чиста и зелена енергия.