Бизнес и правителство договориха нови мерки за поевтиняване на тока
Бизнес и правителство договориха единайсет мерки, които да доведат до поевтиняване на тока на свободния пазар от 1 юли. Първите резултатите вече са налице, отчетоха представители на работодателските организации след среща с премиера, шефът на парламентарната енергийна комисия и финансовия министър.
Държавата ще задължи всички големи производители на ток, с изключение на двете американски централи в басейна на Марица, да продават електроенергията си на свободно договорени цени.
"Става въпрос за промяна в около сто текста в Закона за енергетиката, тоест работата като обем е много. Работим заедно и оглеждаме от всички страни", обясни депутатът Делян Добрев, цитиран от БНТ.
Така на практика на свободния пазар ще излязат производителите на зелена енергия,както и - вятърни, фотоволтаични и централи на биомаса , както и когенерациите - заводските централи и ТЕЦ-ове. В момента държавната компания НЕК изкупува тяхната електроенергия на договорени по-високи цени. След промените цените също ще останат високи, но разликата между пазарни и договорни ще се покрива от фонда за енергийна сигурност.
Ще се увеличи и търсенето на свободния пазар, защото доставчиците на ток - ЧЕЗ, ЕВН и Енерго про, ще са длъжни да купуват по свободнодоговорени цени, енергията за технологични нужди. Работодателите са получили обещание и за още промени.
"Настояваме задължително да влязат изискванията на регламент на ЕС, тъй нареченият РЕМИТ, който задължава дружествата да дават информация за сключени сделки на свободния пазар с енергийни продукти на едро", каза още Добрев.
Бизнесът отчита и първите резултати от бъдещите промени.
"Преди два месеца офертите към по-малките предприятия бяха за цени от 90 до 125 лева за мегаватчас, сега вече са за цени от между 83 и 100", заяви Васил Велев.
Работодателите обявиха, че са доволни от темпа за реформи, но запазват протестната си готовност.