Блага вест: Ето кои пенсионери грабват повече пари, щастливците са хиляди!

За добавките се отпускат допълнителни 33 100 000 лева по бюджета на държавното обществено осигуряване

330 801 пенсионери ще получат допълнително по 100 лв. през месец декември във връзка с коледните празници. Средствата ще се изплатят на хората, на които пенсията или сборът от пенсиите заедно с добавките и компенсациите към тях за декември е до 526 лв. включително.

Това е размерът на линията на бедност за 2024 г., съобщи правителствената пресслужба, след като днес правителството взе решение за отпускане на добавките.

За добавките се отпускат допълнителни 33 100 000 лева по бюджета на държавното обществено осигуряване. Средствата ще бъдат за сметка на преструктуриране на разходите и/или трансферите по централния бюджет за 2024 г., посочват лаконично от Министерския съвет.

През 2025 г. средната пенсия ще достигне 975,64 лв

Припомняме, че за пръв път от обхвата на празничните плащания ще бъдат изключени хората, които получават минимална пенсия за осигурителен стаж и възраст. Сега тя е над линията на бедност, но това ще се промени от 1 януари, когато линията ще се вдигне на 638 лв., а минималната пенсия ще чака швейцарското правило за осъвременяване от 1 юли.

Днес през Министерския съвет мина и проектът на бюджет на държавното обществено осигуряване. През 2025 г. средната пенсия ще достигне 975,64 лв. В сравнение с настоящата година средната пенсия ще е с 10,5% по-висока. Това обаче не се дължи само на осъвременяването от 1 юли, което засега е прогнозирано на 8-9%, а и на преизчисляване на пенсиите на работещите пенсионери, както и на размера на новоотпуснатите пенсии.

От 1 юли минималният размер на пенсията за осигурителен стаж и възраст при пълен осигурителен стаж ще се повиши от 580,57 лв. на 631,08 лв. Максималният размер на получаваните една или повече пенсии се запазва на 3400 лв. От 1 юли 2025 г. размерът на социалната пенсия за старост и свързаните с нея пенсии и добавки също ще се увеличи с процента, определен по чл. 100 от КСО.  

През 2025 г. жените, работещи трета категория труд, ще могат да се пенсионират, ако са навършили  62 години и 4 месеца и имат 36 години и 8 месеца осигурителен стаж. За мъжете изискванията ще са 64 години и 8 месеца навършена възраст и 39 години и 8 месеца осигурителен стаж.

От 1 януари 2025 г. минималният осигурителен доход за самоосигуряващите се лица от 933 лв. се увеличава на 1077 лв.

От 1 януари 2025 г. минималният осигурителен доход за самоосигуряващите се лица се увеличава от 933 лв. на 1077 лв. Повишава се и максималният осигурителен доход за всички осигурени лица от 3750 лв. на 4130 лв. 

Запазват се размерите на всички осигурителни вноски и съотношенията при изплащането им между осигурителите и осигурените лица, както и минималният и максимален дневен размер на обезщетението за безработица.

Размерът на обезщетението за отглеждане на дете до 2-годишна възраст и за отглеждане на дете до 8-годишна възраст на бащата (осиновителя) също остава без промяна и през 2025 г. ще бъде 780 лв. Както вече писахме, от 2026 г. се планира драстично повишение на осигуровки, което не е правено в последните години - с 3 процентни пункта за 2026 г. и с още 2 - през 2027 г.

Със законопроекта е предвидена промяна в условията за получаване на обезщетение при бременност и раждане, за отглеждане на дете до 2-годишна възраст, при осиновяване на дете до 5-годишна възраст или за отглеждане на дете до 8-годишна възраст. Тя се отнася за случаите, в които родителите ползват посочените отпуски и парични обезщетения по едно правоотношение, а в същото време работят по друг трудов договор. Това се оказа нова схема за източване на обезщетения и сега ще бъде пресечена с промените.

От 1 април 2025 г., майката или бащата, които се грижат за детето, ще могат да получат някое от тези плащания в пълен размер при условие, че не упражняват трудова дейност, за която се осигуряват за общо заболяване и майчинство.

Мотивът за промяната е, че отпуските за бременност и раждане и отглеждане на дете са целеви и се предоставят на работещите родители и осиновители, за да се грижат за децата в семейна среда. 

В случай, че родителите работят на трудов договор, те запазват правото си на обезщетение за това, че не използват отпуска за бременност и раждане, за отглеждане на дете до 2-годишна възраст или при осиновяване на дете до 5-годишна възраст. В този случай те ще получават 50% от сумата, която са получавали като обезщетение преди да се върнат на работа.