Българи учат за професия на бъдещето и остават у нас за висока заплата

Чистите специалисти вече нямат онази принадена стойност, която имат интердисциплинарните специалисти

Връзката между образованието и бизнеса е важна за професиите на бъдещето. Инженерите са едни от най-търсените кадри на пазара на труда у нас.

"Тенденциите ги очертават потребностите на пазара. Всички ние, без значение дали сме инженери или мениджъри, трябва да бъдем интердисциплинарно подготвени. 

Чистите специалисти вече нямат онази принадена стойност, която имат интердисциплинарните специалисти, което важи и за инженерните специалисти - знания, умения и компетенция от не една научна област", заяви ректорът на Висшето училище по телекомуникации и пощи и председател на Съвета на ректорите проф. Миглена Темелкова по време на дискусията "Бъдещето: Работодатели и кариера".

Тя даде пример как един инженер, който е тесен специалист, не би могъл да задвижи изкуствена става, ако не познава анатомията на човешкото ясно, ако не е наясно каква материя би приело човешкото тяло като част от себе си. 

Комбинация от знания

"Това е пример как трябва да се интегрират знания и умения от различни области - в този случай инженерството и медицината се срещат. Единият вариант е да се споделят ресурси с друго висше училище - такъв пример имаме заедно с Медицинските университети в Плевен и Пловдив - създаваме инженери на бъдещето чрез специалностите "телемедицина" и "софтуерно проектиране в медицината".

Друг пример е съвместната ни работа с Висшето военновъздушно училище "Георги Бенковски" - обучаваме инженери, които ще управляват въздушния трафик", сподели проф. Миглена Темелкова пред Bulgaria ON AIR. 

По думите ѝ колкото повече университети се включат, толкова по-подготвен ще бъде инженерът. Във Висшето училище по телекомуникации и пощи са направени и  интердисциплинарни продукти между отделни факултети като "дигитално предприемачество" и "изкуствен интелект".

"Бизнесът търси много упорито кадри, които са интердисциплинарно подготвени. Има голяма ниша, но българското висше образование още не е произвело първите кадри. Нашите, които са първи випуск инженери на бъдещето, сега са трети курс и ще се реализират след година", уточни ректорът.

След дипломата 

Проф. Темелкова цитира статистика, която показва, че българските студенти остават и работят в България срещу високи доходи.

"Търсят се кадри, които знаят езици. Големите телекомуникационни оператори търсят хора с английски, немски, конкурентни кадри. Нашите възпитаници се адаптират много по-добре на глобалния трудов пазар, защото нашата образователна система привнася качества, които помагат за гъвкавост и адаптивност, които европейската и американската не успяват", каза още проф. Темелкова.